İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində Amerika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasında Səfirliyinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Görüşdə İİTKM-in Layihələr departamentinin rəhbəri Vüsalə Cəfərova Mərkəzin fəaliyyəti və rəqəmsal platforma layihələri, həyata keçirilən iqtisadi islahatlar, əldə edilmiş iqtisadi nailiyyətlər, biznes mühiti, işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpasına xarici investisiyaların cəlb edilməsi barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib. Eyni zamanda, növbəti illər üzrə müəyyən olunmuş prioritet sahələr, inkişaf hədəfləri, iqtisadi diversifikasiya və inklüziv artım məqsədləri, regional tranzitin inkişafı və potensial investisiya sahələri barədə məlumatları qonaqların diqqətinə çatdırıb.
Amerika Birləşmiş Ştatlarının Azərbaycan Respublikasında Səfirliyinin iqtisadi məsələlər üzrə nümayəndəsi cənab Dryu Lebkueker iki ölkə arasında diplomatik münasibətlərin siyasi, iqtisadi və mədəni sahələrdə daim inkişafda olduğunu və pandemiyanın təsirlərinə baxmayaraq əldə edilmiş iqtisadi artımı yüksək qiymətləndirdiyini bildirib. O, iqtisadi və ticarət əlaqələrin artırılması məqsədilə birgə tədqiqatların həyata keçirilməsi üçün İİTKM və ABŞ-ın müvafiq beyin mərkəzləri arasında əlaqələrin qurulmasına Səfirlik tərəfindən lazım olan dəstəyin verilməsinə hazır olduqlarını bildirib.
Görüşdə İİTKM-in Strateji planlama departamentinin rəhbəri Ayaz Müseyibov və Səfirliyin iqtisadi müşaviri Yusif Abasovun iştirakı ilə ölkədə maliyyə sektoru, xarici ticarət, rəqabət siyasəti və regionların inkişafına xarici birbaşa investisiyaların cəlbi sahəsində ölkənin inkişaf prioritetləri üzrə fikir mübadiləsi aparılıb.

A meeting with representatives of the US Embassy Baku was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication
Vusala Jafarova, Head of the Projects Department of the Center, briefed the guests on the activities of the Center and digital platform projects, as well as economic reforms, economic achievements, business environment, the process of attracting foreign investment in the restoration of liberated territories. Furthermore, she informed the guests about the priority areas identified for the coming years, development goals, economic diversification and inclusive growth goals, development of regional transit and potential investment areas.
Mr. Drew Lebkueker from the United States Embassy Baku, who is responsible for economic affairs, highlighted that diplomatic relations between the two countries are being constantly developed in the political, economic and cultural spheres, and praised the economic growth achieved by Azerbaijan despite the effects of the pandemic. He said the embassy has been ready to provide the necessary support for the establishment of links between the CAERC and the respective US think tanks to conduct joint research to enhance economic and trade ties.
The meeting attended by Ayaz Museyibov, Head of the Strategic Planning Department of the CAERC, and Yusif Abasov, Economic Adviser of the Embassy was followed by exchange of views on the country’s priorities for the financial sector, foreign trade, competition policy and involvement of foreign direct investments in the regional development.