İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin təsisçisi olduğu “İqtisadi islahatlar” elmi-analitik jurnalının 2023-cü il üçün ikinci sayı nəşr olunub. Jurnalın bu sayında müxtəlif mövzularda 11 məqaləyə yer verilib:
- “Azərbaycan Rəqəmsal Habı: strategiyadan fəaliyyətə”;
- “Azərbaycanın artım diaqnostikası: daha çoxşaxəli və dayanıqlı iqtisadiyyata doğru”;
- “İqtisadi dəhlizlərin inkişafı: iqtisadi artım və regional inteqrasiya drayveri”;
- “Kadr potensialı müəssisədə idarəetmə sisteminin tərkib hissəsi kimi”;
- “Azərbaycan Respublikasında xarici ticarətin gömrük-tarif tənzimlənməsinin iqtisadi təhlükəsizliyin təmin olunmasında rolu”;
- “Elektron ticarət sahəsində yerli fermer və istehsalçılar üçün Türkiyə hökumətinin dəstək proqramlarının tədqiqi”;
- “Turizm və qonaqpərvərlik biznesinin marketinqi və onun idarə edilməsində gələcək tendensiyalar”;
- “Elektromobil gələcəyin nəqliyyat vasitəsi kimi: Azərbaycanda elektrik və hibrid mühərrikli avtomobil parkının müasir vəziyyəti, inkişaf perspektivləri”;
- “Azərbaycanda sənaye müəssisələrinin davamlı iqtisadi inkişafa təsirinin təhlili”;
- “Elektrik enerjisi bazarlarında qiymət formalaşma mexanizmi və ticarətin strukturu”;
- “Dövlət maliyyəsinin idarə olunmasının təkmilləşdirilməsi məsələləri”.
Jurnalın bu sayında qeyd edilən məqalələrlə yanaşı, professor Məhiş Əhmədovun Milli Aviasiya Akademiyası və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin əməkdaşlarının birgə hazırladıqları “Rəqəmsal iqtisadiyyat” dərsliyi barədə qələmə aldıqları məqaləyə də yer verilib.
“İqtisadi islahatlar” elmi-analitik jurnalına dərc edilməsi üçün daxil olan məqalələrin sayında artım dinamikası müşahidə olunur. Jurnalın redaksiya heyəti ilk növbədə onların içərisindən daha çox aktual olanlarını və rəyçilər tərəfindən müsbət qiymətləndirilənlərin dərcinə qərar verir.
“İqtisadi islahatlar” elmi-analitik jurnalı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən elmi məqalələrin dərc olunması tövsiyə edilən dövri elmi nəşrlər siyahısına (iqtisad elmləri üzrə) daxil edilib. Elmi-analitik məqalələrin dərci ödənişsizdir və onlayn qaydada qəbul edilir.

The second issue for 2023 of the scientific-analytical journal "Economic Reforms" by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication has been published. This issue of the magazine contains 11 articles on various topics:
- "Azerbaijan Digital Hub: from strategy to action";
- "Growth diagnosis of Azerbaijan: towards a more diversified and sustainable economy";
- "Development of economic corridors: driver of economic growth and regional integration";
- "Personnel potential as a component of the management system in the enterprise";
- "The role of customs-tariff regulation of foreign trade in the Republic of Azerbaijan in ensuring economic security";
- "Study of support programs of the Turkish government for local farmers and producers in the field of electronic commerce";
- "Future trends in tourism and hospitality business marketing and management";
- "The electric car as a means of transport of the future: the current state of the electric and hybrid car fleet in Azerbaijan, development prospects";
- "Analysis of the impact of industrial enterprises on sustainable economic development in Azerbaijan";
- "Mechanism of price formation and structure of trade in electricity markets";
- "Issues of improving the management of state finances".
In addition to the articles mentioned in this issue of the journal, there was also an article written by professor Mahish Ahmadov about the textbook "Digital economy" jointly prepared by the employees of the National Aviation Academy and the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication.
The dynamics of growth in the number of articles submitted for publication in the scientific-analytical magazine "Economic Reforms" is observed. The editorial board of the journal first of all decides to publish the most relevant ones and the ones positively evaluated by the reviewers.
Scientific-analytical journal "Economic Reforms" was included in the list of periodical scientific publications (on economic sciences) recommended for publication of scientific articles by the High Attestation Commission under the President of the Republic of Azerbaijan. Publication of scientific-analytical articles is free of charge and accepted online.