“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulan dayanıqlı artan rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyat üzrə hədəfə nail olunması məqsədilə yaradılmış “İqtisadi artım” üzrə İşçi qrupun növbəti iclası keçirilib.
İclasda çıxış edən İşçi qrupun sədri, iqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası üzrə tədbirlərin reallaşdırılmasının dayanıqlı və rəqabətqabiliyyətli iqtisadi inkişafa nail olunmasında rolunu vurğulayıb. Nazir müavini işçi qrupunun fəaliyyət istiqamətləri üzrə tədbirlərin icra vəziyyətini, İqtisadiyyat Nazirliyinin əsas icraçısı olduğu tədbirlər üzrə görülmüş işləri diqqətə çatdırıb.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ayaz Müseyibov və şöbə müdiri Nicat Hacızadə Strategiyanın icrası ilə bağlı həyata keçirilən tədbirlər, 2025-ci ilin birinci yarısı üzrə monitorinq və qiymətləndirmə nəticələri ilə bağlı məlumat veriblər.
İclasda nəticə göstəricilərinin daha da artırılması istiqamətində İşçi qrupun üzvləri və aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə müzakirələr aparılıb, növbəti addımlar müəyyənləşdirilib.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin tam, vaxtında və effektiv icrasını təmin etmək və aidiyyəti dövlət orqanlarının fəaliyyətlərinin əlaqələndirilməsi məqsədilə 8 işçi qrupu yaradılıb.

A meeting of the "Economic Growth" working group was held
A meeting of the "Economic Growth" Working Group, established to achieve the target of a sustainably growing and competitive economy as envisaged in the "Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026", has been held.
In his speech at the meeting, the Chair of the Working Group and Deputy Minister of Economy, Samad Bashirli, emphasized the role of implementing the measures outlined in the country’s Socio-Economic Development Strategy in achieving sustainable and competitive economic development. The Deputy Minister presented information on the implementation status of measures within the Working Group’s areas of activity, as well as the work carried out by the Ministry of Economy, which serves as the primary implementing agency for many of these measures.
Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Ayaz Museyibov, and Head of Department, Nijat Hacizade, provided information on the measures implemented as part of the Strategy and the results of monitoring and evaluation for the first half of 2025.
During the meeting, discussions were held with members of the Working Group and representatives of relevant government agencies on ways to further improve performance indicators, and subsequent steps were determined.
It should be noted that in order to ensure the complete, timely, and effective implementation of the measures outlined in the "Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026", as well as to coordinate the activities of relevant state bodies, eight working groups have been established.