“Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın “Yaradıcı və innovativ cəmiyyət” məqsədi çərçivəsində “İnnovasiya” İşçi qrupunun iclası keçirilib. İclasda İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) 2025-ci ildə həyata keçirilən tədbirlər üzrə apardığı monitorinq və qiymətləndirmənin nəticələri müzakirə edilib.
“İnnovasiya” İşçi qrupuna daxil olan dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə qarşıya qoyulan vəzifələrin vaxtında və yüksək keyfiyyətlə icrası istiqamətində təklif və tövsiyələr səsləndirilib. Eyni zamanda Strategiyanın icra müddətinin son ili olduğunu nəzərə alaraq, icrası tamamlanmamış tədbirlərin 2026-cı ilin sonunadək yekunlaşdırılmasına dair tapşırıqlar verilib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Təranə Salıfova və Mərkəzin Rəqəmsal Ticarət Qovşağının rəhbəri vəzifəsini icra edən Aygün Əhmədova “Yaradıcı və innovativ cəmiyyət” məqsədi çərçivəsində 2025-ci il ərzində görülmüş işlərə dair monitorinq və qiymətləndirmə hesabatını təqdim ediblər.
“İnnovasiya” İşçi qrupuna rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədov sədrlik edir və İşçi qrupda İİTKM, İqtisadiyyat, Elm və Təhsil, Xarici İşlər, Maliyyə, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi, Ədliyyə, Müdafiə Sənayesi, Kənd Təsərrüfatı, Mədəniyyət və Energetika nazirlikləri, həmçinin Mərkəzi Bank, Dövlət Gömrük Komitəsi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Prezident yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyi, Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi, Dövlət Miqrasiya Xidməti, Dövlət Sərhəd Xidməti, Əqli Mülkiyyət Agentliyi və AMEA-nın rəhbər şəxsləri təmsil olunurlar.

Regular Meeting of the "Innovation" Working Group Held
A meeting of the "Innovation" Working Group was held within the framework of the "Creative and Innovative Society" objective of the "Strategy for Socio-Economic Development of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026." The session focused on discussing the results of the monitoring and evaluation conducted by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) regarding the measures implemented in 2025.
With the participation of representatives from government agencies within the "Innovation" Working Group, various proposals and recommendations were voiced to ensure the timely and high-quality fulfillment of the assigned tasks. Furthermore, considering that the Strategy is in its final phase of implementation, instructions were issued to complete all outstanding measures by the end of 2026.
Tarana Salifova, Deputy Executive Director of CAERC, and Aygun Ahmadova, Acting Head of the Digital Trade Hub at CAERC, presented the monitoring and evaluation report detailing the work performed during 2025 under the "Creative and Innovative Society" objective.
The "Innovation" Working Group is chaired by Samir Mammadov, Deputy Minister of Digital Development and Transport. The group includes senior officials from CAERC; the Ministries of Economy, Science and Education, Foreign Affairs, Finance, Labour and Social Protection of the Population, Justice, Defense Industry, Agriculture, Culture, and Energy; as well as the Central Bank, the State Customs Committee, the State Committee on Work with Diaspora, the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President, the State Water Resources Agency, the State Migration Service, the State Border Service, the Intellectual Property Agency, and the Azerbaijan National Academy of Sciences.