İnklüziv sosial inkişaf və sosial təminat üzrə Alt İşçi qrupun növbəti iclası keçirilib
Prezident İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən, “Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması məqsədilə Nazirlər Kabinetinin Sərəncamı ilə yaradılmış İnklüziv sosial inkişaf və sosial təminat üzrə Alt İşçi qrupun növbəti iclası olub.
İşçi qrupun rəhbəri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev dövlət başçısının Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” əsas götürülməklə ölkəmizdə dinamik sosial-iqtisadi inkişafın uğurla davam etdiyini bildirib.
Bu il icra olunan 5-ci sosial islahat paketi nəticəsində əməkhaqqı, pensiya, müavinət və digər sosial ödənişlərdə ciddi artımlara nail olunduğu diqqətə çatdırılıb.
2027–2030-cu illər üzrə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasının da ölkəmizdə bütün sahələrdə olduğu kimi, əmək, məşğulluq, sosial müdafiə, reabilitasiya, sosial xidmətlər, inklüziv cəmiyyətin inkişafı sahələrində əldə olunan nailiyyətlərin davam etdirilməsi məqsədinə xidmət edəcəyi nəzərə çatdırılıb.
İclasda İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müşaviri Təranə Salıfova və İqtisadi təhlil şöbəsinin müdir müavini Elnur Ələkbərov Strategiya layihəsi üzrə Tədbirlər Planı layihəsinə dair təkliflərini bildiriblər.

The next meeting of the Sub-Working Group on Inclusive Social Development and Social Security was held
According to the Decree of President Ilham Aliyev, the next meeting of the Sub-Working Group on Inclusive Social Development and Social Protection—established by the decision of the Cabinet of Ministers for the preparation of the “Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030”—has been held.
The head of the Working Group, Minister of Labour and Social Protection of the Population Anar Aliyev, emphasized that the dynamic socio-economic development of the country continues successfully, based on the "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development" approved by the Presidential Decree.
It was noted that as a result of the implementation of the fifth social reform package this year, significant increases have been achieved in salaries, pensions, allowances, and other social payments.
It was also highlighted that the 2027–2030 Socio-Economic Development Strategy will serve the purpose of sustaining the achievements gained in various areas—such as labor, employment, social protection, rehabilitation, social services, and the development of an inclusive society.
During the meeting, Tarana Salifova, Advisor to the Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, and Elnur Alekberov, Deputy Head of the Economic Analysis Department, presented their proposals regarding the draft Action Plan for the Strategy.