“İnklüziv sosial inkişaf və sosial təminat” İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
“Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda nəzərdə tutulan hədəflərin icrası ilə bağlı “İnklüziv sosial inkişaf və sosial təminat” üzrə İşçi qrupun növbəti iclası keçirilib. İclas Strategiyada nəzərdə tutulan “İnkişafdan hər bir vətəndaşın bəhrələnməsi” və Yüksək və ədalətli sosial təminat, inklüziv cəmiyyət” məqsədləri üzrə 2024-cü il ərzində görülmüş işlərin monitorinq və qiymətləndirməsinə dair hesabatın müzakirəsinə həsr olunub.
İşçi qrupun sədri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Anar Əliyev aparılan sosial islahatlar çərçivəsində əməkhaqqı sisteminin təkmilləşdirilməsi, sosial müdafiə və aktiv məşğulluq proqramlarının genişləndirilməsi istiqamətində mühüm addımların atıldığını diqqətə çatdırılıb.
Həssas qruplar üçün məşğulluq imkanlarının artırılması, əmək bazarında işçi qüvvəsinə tələb və təklifin uyğunlaşdırılması və rəqabətqabiliyyətli kadr potensialının inkişafı sahələrində aparılan işlərdən bəhs olunub.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn Strategiyada nəzərdə tutulmuş sosial məqsədlər üzrə həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı monitorinq və qiymətləndirmənin bu məqsədlərin icrası prosesində qarşıda duran əsas çağırışları, habelə tövsiyələri müəyyən etmək baxımından önəmini qeyd edib.
İşçi qrupun sədr müavini, İİTKM-in İqtisadi təhlil şöbəsinin müdir müavini Elnur Ələkbərov “İnkişafdan hər bir vətəndaşın bəhrələnməsi” məqsədi üzrə üç fəaliyyət istiqamətində (“Əməkhaqqı sisteminin təkmilləşdirilməsi”, “Özəl sektorda məşğulluğun inkişafının stimullaşdırılması” və “Məşğulluğun səmərəliliyinin artırılması”) görülən işlərlə bağlı aparılmış ilkin monitorinq və qiymətləndirmənin nəticələri barədə məlumat verib. Qiymətləndirmə nəticəsində müəyyən edilmiş əsas çağırışlar və tövsiyələr diqqətə çatdırılıb.
Görülmüş işlərə dair İşçi qrupun üzvləri tərəfindən müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib.
“İnklüziv sosial inkişaf və sosial təminat” üzrə İşçi qrupunda Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi ilə yanaşı, Maliyyə Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Daxili İşlər Nazirliyinin, Xarici İşlər Nazirliyinin, Ədliyyə Nazirliyinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin, Səhiyyə Nazirliyinin, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin tabeliyində “ABAD” publik hüquqi şəxsin, Mərkəzi Bankın, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Dövlət Miqrasiya Xidmətinin, Gənclər Fondunun rəhbər şəxsləri təmsil olunurlar.

The next meeting of the "Inclusive Social Development and Social Security" Working Group was held
The latest meeting of the Working Group on “Inclusive Social Development and Social Security” was convened in connection with the implementation of the targets outlined in the “Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022–2026.” The meeting focused on discussing the monitoring and evaluation report on the progress made in 2024 towards achieving the objectives of “Ensuring that Every Citizen Benefits from Development” and “Establishing a High and Fair Social Security System and an Inclusive Society” set out in the Strategy.
Anar Aliyev, the Chairman of the Working Group, Deputy Minister of Labor and Social Protection of the Population, emphasized that significant steps have been taken to enhance the wage system, expand social protection, and promote active employment programs as part of the ongoing social reforms.
The discussions covered efforts aimed at increasing employment opportunities for vulnerable groups, aligning labor market supply with demand, and developing a competitive human resources framework.
Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), highlighted the importance of monitoring and evaluating the measures implemented to achieve the social objectives set in the Strategy. He underscored that these assessments are crucial for identifying key challenges in the implementation process and formulating relevant policy recommendations.
Elnur Alakbarov, Deputy Chairman of the Working Group and Deputy Head of the Economic Analysis Department at CAERC, presented the initial monitoring and evaluation findings on three key areas of activity: “Improving the Labor System,” “Stimulating Employment Growth in the Private Sector,” and “Enhancing Employment Efficiency.” The main challenges and recommendations identified through the evaluation process were discussed in detail.
Members of the Working Group engaged in discussions and put forward proposals regarding the progress made.
The Working Group on "Inclusive Social Development and Social Security" comprises representatives from the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CERACC), the Ministry of Finance, the Ministry of Economy, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Justice, the Ministry of Science and Education, the Ministry of Health, the State Agency for Citizen Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, the "ABAD" public legal entity, the Central Bank, the State Committee for Family, Women, and Children's Issues, the State Migration Service, and the Youth Fund.