İİTKM və Pakistan Xarici Əlaqələr Şurası əməkdaşlıq edəcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) ilə Pakistan Xarici Əlaqələr Şurasının nümayəndələri arasında Anlaşma Memorandumunun imzalanması mərasimi keçirilib.
Onlayn görüş zamanı İİTKM-in icraçı direktoru, iqtisadi elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlı Azərbaycan və Pakistan arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayıb. O, qeyd edib ki, hər iki ölkənin beyin mərkəzləri arasında iqtisadi tədqiqatlar sahəsində əməkdaşlığın həyata keçirilməsi bu münasibələrin inkişaf etdirilməsinə töhfə verəcək. V.Qasımlı, həmçinin Azərbaycanda aparılan iqtisadi islahatlar, beynəlxalq reytinqlərdə ölkənin mövqeyi barədə ətraflı məlumat təqdim edib. Bundan başqa, o, Mərkəz tərəfindən icra olunan monitorinq və qiymətləndirmə fəaliyyəti, Azexport.az, EnterpriseAzerbaijan.com, Rəqəmsal Ticarət Qovşağı, Azranking.az barədə ətraflı danışıb.
V.Qasımlı pakistanlı investorların Azərbaycan iqtisadiyyatına maraqlarının böyük olduğunu və xüsusilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə bərpa olunan enerji və dayanıqlı infrastrukturun yaradılması sahəsində Azərbaycanla əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin ölkələrin iqtisadi inkişafına öz müsbət töhfəsini verəcəyini qeyd edib.
Professor əlavə edib ki, hazırda İslam Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) İslam Ölkələri üzrə Statistik, İqtisadi və Sosial Tədqiqat və Təlim Mərkəzi (SESRIC) ilə “İƏT ölkələrinin iqtisadiyyatı” adlı kitabın nəşri üzrə birgə layihə icra olunmaqdadır. V.Qasımlı Pakistan Xarici Əlaqələr Şurasının tədqiqatçılarını bu layihədə iştirak etməyə dəvət edib.
Görüşdə Pakistan Xarici Əlaqələr Şurasının sədri, səfir Syed Hasan Habib rəhbərlik etdiyi qurumun Azərbaycanla sıx əlaqələrin qurulmasına xüsusi önəm verdiyini və imzalanan Anlaşma Memorandumunun gələcəkdə İİTKM-lə Pakistan Xarici Əlaqələr Şurası arasında birgə əməkdaşlıq üçün zəmin rolunu oynayacağını qeyd edib. O, xüsusilə də Pakistan-Azərbaycan ticarət əlaqələrini inkişaf etdirmək üçün birgə tədqiqatlar sahəsində əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını bildirib.
Onlayn müzakirədə İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn, İİTKM-in icraçı direktorunun müşaviri Ayaz Müseyibov, İqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri Günay Quliyeva, İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin müdiri Zənurə Talıbova, "Enterprise Azerbaijan" portalının rəhbəri Mətanət Musayeva, Strateji planlaşdırma şöbəsinin baş məsləhətçisi Vüsalə Cəfərova, eləcə də Pakistan Xarici Əlaqələr Şurasının icraçı katibi Syed Ghulam Raza iştirak ediblər.

CAERC and Pakistan Council on Foreign Relations will cooperate
The signing ceremony of the Memorandum of Understanding took place between the representatives of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication and the Pakistan Foreign Relations Council.
During the online meeting, Vusal Gasimli, the Executive Director of CAERC underscored the significance of the friendly and brotherly relations between Azerbaijan and Pakistan. He emphasized that collaboration between think tanks in both countries, particularly in economic research, would contribute to the development of these relations. Gasimli provided detailed information about the economic reforms in Azerbaijan and the country's standing in international rankings. He also discussed the monitoring and evaluation activities conducted by the Center, including Azexport.az, EnterpriseAzerbaijan.com, Digital Trade Hub, and Azranking.az.
Gasimli highlighted the considerable interest Pakistani investors have in Azerbaijan's economy. He expressed optimism that further cooperation with Azerbaijan in renewable energy and sustainable infrastructure development, particularly in the recently liberated territories, would positively impact the economic development of both countries.
The professor mentioned an ongoing joint project between the Organization of Islamic Cooperation (OIC) and the Statistical, Economic, and Social Research and Training Center for Islamic Countries (SESRIC) involving the publication of the book "Economy of the OIC Countries." Gasimli invited researchers from the Pakistan Foreign Relations Council to participate in this project.
Ambassador Syed Hasan Habib, Chairman of the Pakistan Foreign Relations Council, noted during the meeting that his organization places special importance on establishing close relations with Azerbaijan. He stated that the signed Memorandum of Understanding would serve as the foundation for future joint cooperation between CAERC and the Pakistan Foreign Relations Council. Ambassador Habib expressed a particular interest in collaboration on joint research to enhance Pakistan-Azerbaijan trade relations.
The online discussion included the presence of Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of CAERC, Ayaz Museyibov, Adviser to Executive Director, Gunay Guliyeva, Head of Economic Analysis Department, Zanura Talibova, Head of Public Relations Department, Matanat Musayeva, Head of the "Enterprise Azerbaijan" portal, Vusala Jafarova, Chief Advisor of Strategic Planning Department and Syed Ghulam Raza, Executive Secretary of the Pakistan Foreign Relations Council.