İİTKM və Macarıstanın Ludovika Dövlət Xidmətləri Universiteti arasında əməkdaşlıq müzakirə olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) Macarıstanın Ludovika Dövlət Xidmətləri Universitetinin beynəlxalq əlaqələr üzrə baş direktoru və Ludovika Türk Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri xanım Liliana Śmiech və həmin mərkəzin koordinatoru cənab Dávid Biró ilə görüş keçirilib.
Görüşdə İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn Azərbaycan və Macarıstan arasında mövcud əməkdaşlığı yüksək qiymətləndirib. O, akademik və institusional əlaqələrin gücləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb və tədqiqat institutları arasında iqtisadi siyasət, innovasiya və yaşıl enerji sahəsində təcrübə mübadiləsi və ortaq tədqiqatların Türk dünyasında dayanıqlı inkişaf üzrə ortaq baxışın formalaşmasına mühüm töhfə verəcəyini qeyd edib.
İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ayaz Museyibov qonaqlara “Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” və “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın əsas hədəfləri barədə məlumat verib. O, həmçinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarında infrastrukturun inkişafı və yaşıl zonaların yaradılması istiqamətində görülmüş işlər barədə danışıb.
Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin baş məsləhətçisi Gültac Əhmədzadə-Tapdıqzadə dövlət proqramlarının icrasının monitorinqi üzrə rəqəmsal hesabatlılıq platformalarını təqdim edərək məlumatların şəffaflığı və nəticəyönümlü idarəetmə sahəsində Azərbaycanın tətbiq etdiyi innovativ yanaşmanı nümayiş etdirib.
İİTKM-in Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Vüsalə Cəfərova Azərbaycan–Macarıstan strateji əməkdaşlığı barədə məlumat verib, xüsusilə Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) çərçivəsində ticarət, nəqliyyat, logistika, təhsil və enerji sahələrində əlaqələrin genişləndiyini vurğulayıb. V. Cəfərova həmçinin Mərkəzin Türk dünyası üzrə apardığı tədqiqat fəaliyyəti, mütəmadi olaraq nəşr edilən “Türk İqtisadi İcmalı”, eləcə də türk dövlətlərinin iqtisadi mənzərəsinə dair kitablar barədə məlumat verib. O, Mərkəzin gələcək tədqiqat prioritetlərini bölüşüb və Ludovika Universitetinin yeni yaradılmış Türk Araşdırmaları Mərkəzi ilə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə edib.
Görüşün sonunda qonaqlara İİTKM-in Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzi tərəfindən hazırlanmış nəşrlər və analitik icmalların nüsxələri təqdim olunub. Tərəflər birgə elmi-tədqiqatlar, akademik mübadilə və Türk dünyasının iqtisadi əməkdaşlığı və inteqrasiyası üzrə siyasət təhlilləri sahəsində əməkdaşlığın dərinləşdirilməsində maraqlı olduqlarını bildiriblər.

Cooperation discussed between CAERC and Ludovika University of Public Services of Hungary
A meeting was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) with Ms. Liliana Śmiech, Director of International Relations at Ludovika University of Public Service in Hungary and Head of the Ludovika Center for Turkish Studies, along with Mr. Dávid Biró, Coordinator of the same center.
During the meeting, Ramil Huseyn, Deputy executive director of CAERC, highly valued the existing cooperation between Azerbaijan and Hungary. He emphasized the importance of strengthening academic and institutional relations, noting that experience exchange and joint research between think tanks in the areas of economic policy, innovation, and green energy can significantly contribute to shaping a shared vision for sustainable development across the Turkic world.
Ayaz Museyibov, also Deputy executive director of CAERC, briefed the guests on the key objectives of the “2022–2026 Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan” and the “First State Program on the Great Return to the Liberated Territories.” He also discussed the progress made in infrastructure development and the creation of green zones in the Karabakh and East Zangezur economic regions.
Gultaj Ahmadzada-Tapdigzada, chief advisor of the Monitoring and evaluation division, presented the digital reporting platforms used to monitor the implementation of state programs. She showcased Azerbaijan’s innovative approach in ensuring data transparency and results-based management.
Vusala Jafarova, Head of CAERC’s Turkic World Research Center, shared insights into the strategic Azerbaijan–Hungary partnership, especially under the framework of the Organization of Turkic States (OTS), highlighting the growing cooperation in trade, transportation, logistics, education, and energy. She also provided information about the Center’s research activities on the Turkic world, its regularly published “Turkic Economic Review,” and books analyzing the economic landscape of Turkic countries. Jafarova shared the Center's future research priorities and discussed opportunities for cooperation with the newly established Center for Turkish Studies at Ludovika University.
At the end of the meeting, the guests were presented with copies of publications and analytical reviews prepared by the Center for Turkic World Studies at CAERC. Both parties expressed strong interest in deepening cooperation in joint scientific research, academic exchange, and policy analysis on economic cooperation and integration in the Turkic world.