İİTKM nümayəndəsi Estoniyada “Qlobal Kənd təsərrüfatının rəqəmsal gələcəyi” mövzusunda müzakirəyə qatılıb
Estoniyanın Tartu şəhərində VI Beynəlxalq Aqroforum keçirilir. Tədbirdə Azərbaycanı İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin(İİTKM) Layihə nəzarəti və qiymətləndirilməsi meneceri, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Namiq Şalbuzov təmsil edib. Forumda “Qlobal Kənd təsərrüfatının rəqəmsal gələcəyi” mövzusunda müzakirə aparılıb. Konfransın əsas məqsədi kənd təsərrüfatının strateji inkişafının siyasi və inzibati səviyyələrdə müzakirəsi üçün Baltikyanı ölkələrin, Avrasiya Gömrük İttifaqına üzv olan ölkələrin və şərq tərəfdaşlığı proqramının üzvləri olan ölkələrin rəhbərlərini bir araya gətirməkdir.
Namiq Şalbuzov müzakirələrdə Azərbaycanda “Elektron kənd təsərrüfatı” informasiya sisteminin yaradılması və Rəqamsal Ticarət Qovşağı vasitəsi ilə kənd təsərrüfatı məhsulları ixracatçılarına müvafiq sertifikatları verilməsi məsələləri barədə ətraflı məlumat verib. Son illərdə Azərbaycanın kənd təsərrüfatının rəqəmsallaşması istiqamətində əldə etdiyi uğurlar konfrans iştirakçıları tərəfindən maraqla qarşılanıb.
Konfransda Estoniyanın Kənd Təsərrüfatı naziri Tammo Tam, Almaniya Kənd Təsərrüfatı naziri Bernhard Polten, Ukraynanın Kənd Təsərrüfatı Siyasəti naziri Olqa Trofimtseva, Moldova Kənd Təsərrüfatı, Regional İnkişaf və Ətraf Mühit Naziri Vasile Luca iştirak edib. Forum iştirakçıları plenar iclaslarda və dəyirmi masada kənd təsərrüfatında istehsalın rəqəmsallaşması, Avropada kənd təsərrüfatının rəqəmsal transformasiyası kimi mövzuları müzakirə edib.

A CAERC representative participates in discussion on “The Digital Future of Global Agriculture” in Estonia
The VI International Agroforum is being held in Tartu, Estonia. Azerbaijan was represented at the event by Namig Shalbuzov, PhD in Economics and Manager of Project Monitoring and Evaluation at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC). The forum featured discussions on “The Digital Future of Global Agriculture.” Its main goal is to bring together leaders from Baltic countries, members of the Eurasian Customs Union, and countries participating in the Eastern Partnership program to discuss the strategic development of agriculture at political and administrative levels.
During the discussions, Namig Shalbuzov provided detailed information on the establishment of the “Electronic Agriculture” information system in Azerbaijan and the issuance of relevant certificates to agricultural exporters through the Digital Trade Hub. The progress Azerbaijan has achieved in digitizing its agricultural sector in recent years attracted significant interest from forum participants.
The conference was attended by Estonia’s Minister of Agriculture Tammo Tam, Germany’s Minister of Agriculture Bernhard Polten, Ukraine’s Minister of Agrarian Policy Olga Trofimtseva, and Moldova’s Minister of Agriculture, Regional Development, and Environment Vasile Luca. Participants discussed topics such as the digitalization of agricultural production and the digital transformation of agriculture in Europe during plenary sessions and roundtable discussions.