İİTKM nümayəndələri “TEİ Forum 2026” – Vision Presentation Evening” tədbirində iştirak ediblər
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) "Enterprise Azerbaijan" portalının rəhbəri İsa Qasımov və İqtisadi təhlil şöbəsinin müdir müavini Rəşad Nəcəfli “TEİ Forum 2026" (Trade, Export & Innovation Forum) üzrə təqdimat tədbirində iştirak ediblər. Tədbirə dövlət qurumlarının əməkdaşları, millət vəkilləri, həmçinin Qazaxıstan, Qırğızıstan, Özbəkistan və Türkiyə səfirliklərinin nümayəndələri və iş adamları qatılıblar.
Tədbirdə çıxış edən "Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov bildirib ki, Mərkəzin “Startup School 4: Five Continents – 500 Startups” qlobal startap proqramı “TEİ Forum 2026" ilə əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşdırılır. Belə ki, “Startup School 4” layihəsinin yekun mərhələsi olan “Demo Day” proqramı 30–31 oktyabr tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində keçiriləcək “TEI Forum 2026” tədbiri çərçivəsində təşkil olunacaq. Burada proqramın məzunlarından ən yaxşı 50 startapın MVP-ləri nümayiş etdiriləcək. Bu, startaplara 500-dən çox sahibkar, investor və biznes nümayəndəsi ilə birbaşa əlaqə qurmaq, potensial tərəfdaşlıqlar yaratmaq və investisiya imkanlarını genişləndirmək üçün unikal imkandır.
"TEİ Forum 2026" yerli, regional və qlobal bazarlardan sahibkarları, ixracatçıları, investorları, startapları, dövlət qurumlarını və innovasiya ekosisteminin əsas iştirakçılarını bir araya gətirən beynəlxalq biznes platformasıdır.

CAERC representatives participated in the “TEI Forum 2026 – Vision Presentation Evening” event
Isa Gasimov, Head of the "Enterprise Azerbaijan" portal of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), and Rashad Najafli, Deputy Head of the Economic Analysis Division, participated in the presentation event for "TEI Forum 2026" (Trade, Export & Innovation Forum). The event was attended by government officials, members of parliament, as well as representatives from the embassies of Kazakhstan, Kyrgyzstan, Uzbekistan, and Türkiye, along with business leaders.
Speaking at the event, Isa Gasimov, Head of the "Enterprise Azerbaijan" portal, stated that the Center's "Startup School 4: Five Continents - 500 Startups" global startup program is being implemented in collaboration with "TEI Forum 2026." Accordingly, the "Demo Day" program, which is the final stage of the "Startup School 4" project, will be organized within the framework of the "TEI Forum 2026" event to be held at the Baku Congress Center on October 30-31. MVPs from the top 50 startups among the program's graduates will be showcased there. This presents a unique opportunity for startups to establish direct contact with more than 500 entrepreneurs, investors, and business representatives, create potential partnerships, and expand investment opportunities.
"TEI Forum 2026" is an international business platform that brings together entrepreneurs, exporters, investors, startups, government agencies, and key participants of the innovation ecosystem from local, regional, and global markets.