Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov “Məşğulluq Strategiyasının həyata keçirilməsinə dair 2026–2030-cu illər üçün Tədbirlər Planı”nın icrasının təmin edilməsi barədə Sərəncam imzalayıb.
Sərəncama əsasən, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi Tədbirlər Planının icrasının monitorinqi və qiymətləndirilməsini təmin etmək məqsədilə operatoru olduğu “e-monitorinq” portalı çərçivəsində xüsusi monitorinq və hesabatlılıq modulunu iki ay müddətində yaradacaq. 2027-ci ildən etibarən Tədbirlər Planının monitorinqi və qiymətləndirilməsi həmin modul vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Yeni modulda Tədbirlər Planı üzrə icraçı qurumlar, şəhər və rayonlar, icra müddətləri, layihələrə dair məlumatlar, nəticə indikatorları və digər zəruri göstəricilər sistemləşdiriləcək, eyni zamanda hesabatlılığın aparılması təmin olunacaq. Bununla yanaşı, aidiyyəti dövlət qurumlarının elektron informasiya sistemlərinin “e-monitorinq” portalına inteqrasiyası istiqamətində də zəruri tədbirlər görüləcək.
Sərəncama əsasən, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi 2027-ci ildən başlayaraq hər il aprelin 30-dək Tədbirlər Planının monitorinqinin nəticələrini, 2031-ci il iyunun 30-dək isə yekun qiymətləndirmənin nəticələrini Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə təqdim edəcək.
Sənədə əsasən, Tədbirlər Planının icrasında iştirak edən əsas və digər icraçı dövlət orqanları (qurumlar) məsul şəxsləri müəyyən etməli, nəticə indikatorlarını hazırlayaraq aidiyyəti üzrə təqdim etməli, həmçinin layihələrin icrasına dair məlumatları və illik hesabatları müəyyən olunmuş müddətlərdə “Layihə idarəetməsi” modulunda yerləşdirməlidirlər.
Bundan əlavə, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi Tədbirlər Planı çərçivəsində həyata keçirilən layihələrin maliyyələşdirilməsi ilə bağlı məlumatların mütəmadi olaraq müvafiq modulda yerləşdirilməsini təmin edəcəklər.
Sərəncamın icrasına nəzarət Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti Aparatının Sosial məsələlər şöbəsinə həvalə olunub. Sənəd imzalandığı gündən qüvvəyə minib.

Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Asadov has signed an Order on ensuring the implementation of the "Action Plan for 2026–2030 on the Implementation of the Employment Strategy."
According to the Order, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) will create a special monitoring and reporting module within two months under the "e-monitoring" portal, of which it is the operator, to ensure the monitoring and evaluation of the Action Plan's implementation. Starting from 2027, the monitoring and evaluation of the Action Plan will be carried out through this module.
The new module will systemize executing entities, cities and districts, execution deadlines, project information, result indicators, and other necessary metrics under the Action Plan, while simultaneously ensuring accountability. Additionally, necessary measures will be taken to integrate the electronic information systems of relevant state entities into the "e-monitoring" portal.
Under the Order, starting from 2027, CAERC will submit the results of the Action Plan's monitoring to the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan annually by April 30, and the results of the final evaluation by June 30, 2031.
According to the document, main and other executing state bodies (entities) participating in the implementation of the Action Plan must designate responsible persons, prepare and submit result indicators accordingly, and upload project implementation data and annual reports to the "Project Management" module within the established deadlines.
Furthermore, the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan will ensure the regular uploading of information regarding the financing of projects carried out under the Action Plan to the relevant module.
Control over the execution of the Order has been assigned to the Social Issues Division of the Executive Office of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan. The document entered into force on the day of its signing.