İİTKM “International Business Magazine Awards 2026” beynəlxalq müsabiqəsində iki kateqoriya üzrə qalib olub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində fəaliyyət göstərən “International Business Magazine” beynəlxalq media qurumunun təşkil etdiyi “International Business Magazine Awards 2026” müsabiqəsində iki nüfuzlu kateqoriya üzrə qalib elan olunub. Qurum “National Think Tank Excellence Award – Azerbaijan 2026” (Milli analitik mərkəz - mükəmməllik mükafatı) və “Best Research Institution Supporting National Reforms – Azerbaijan 2026” (Milli islahatlara dəstək üzrə ən yaxşı tədqiqat qurumu) mükafatlarına layiq görülüb.
Bu mükafatlar Mərkəzin ölkədə həyata keçirilən struktur və institusional iqtisadi islahatlara elmi-analitik dəstək göstərməsi, dövlət proqramlarının monitorinq və qiymətləndirilməsi mexanizmlərinin təkmilləşdirilməsi, məlumat əsaslı qərarvermə sistemlərinin tətbiqi və strateji idarəetmə sahəsində innovativ yanaşmaların formalaşdırılması istiqamətində gördüyü sistemli və nəticəyönümlü fəaliyyətin beynəlxalq səviyyədə tanınmasının göstəricisidir.
“National Think Tank Excellence Award” mükafatı Mərkəzin analitik potensialının, tədqiqat keyfiyyətinin, siyasət sənədlərinin hazırlanmasında metodoloji əsaslandırmanın və dövlət qərarlarının formalaşdırılmasında institusional rolunun yüksək qiymətləndirildiyini təsdiq edir.
“Best Research Institution Supporting National Reforms” kateqoriyası üzrə qalibiyyət isə Mərkəzin ölkədə həyata keçirilən iqtisadi, sosial və institusional islahatlara elmi əsaslı töhfə verməsi, strateji sənədlərin icrasının qiymətləndirilməsi, nəticə indikatorlarının hazırlanması və rəqəmsal monitorinq platformalarının tətbiqi sahəsində göstərdiyi fəaliyyətin beynəlxalq ekspert qrupu tərəfindən müsbət dəyərləndirilməsini əks etdirir.
Müsabiqədə müxtəlif ölkələrdən dövlət qurumları, tədqiqat institutları və beynəlxalq təşkilatlar da mükafatlandırılıb ki, bu da Mərkəzin qlobal analitik və idarəetmə mühitində rəqabətqabiliyyətli mövqeyə malik olduğunu göstərir.
Eyni zamanda, bu uğur dövlət idarəçiliyində şəffaflıq, hesabatlılıq və rəqəmsal transformasiya prinsiplərinin tətbiqinin uğurlu nəticələrinin beynəlxalq səviyyədə tanınmasının bariz nümunəsidir.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2016-cı il 20 aprel tarixli Fərmanı ilə yaradılıb. Dövlət başçısının fərman və sərəncamlarına uyğun olaraq, strategiyaların, dövlət proqramlarının, milli fəaliyyət planlarının, strateji yol xəritələrinin və digər mühüm siyasət sənədlərinin icrasının monitorinqi və qiymətləndirilməsi Mərkəz tərəfindən həyata keçirilir.

The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has been announced as the winner in two prestigious categories at the "International Business Magazine Awards 2026," organized by the UAE-based international media outlet "International Business Magazine." The organization was honored with the "National Think Tank Excellence Award - Azerbaijan 2026" and the "Best Research Institution Supporting National Reforms - Azerbaijan 2026."
These awards signify international recognition of the Center's systematic and results-oriented activities in providing scientific-analytical support for structural and institutional economic reforms, improving monitoring and evaluation mechanisms for state programs, implementing data-driven decision-making systems, and establishing innovative approaches to strategic management.
The "National Think Tank Excellence Award" confirms the high assessment of the Center's analytical potential, research quality, methodological grounding in the preparation of policy documents, and its institutional role in shaping government decisions.
Winning the "Best Research Institution Supporting National Reforms" category reflects the positive evaluation by an international expert group of the Center's evidence-based contributions to economic, social, and institutional reforms, as well as its work in evaluating the implementation of strategic documents, developing performance indicators, and applying digital monitoring platforms.
The fact that government agencies, research institutes, and international organizations from various countries were also recognized in this competition demonstrates CAERC's competitive position within the global analytical and management environment.
Furthermore, this success is a clear example of the international recognition of successful outcomes resulting from the application of transparency, accountability, and digital transformation principles in public administration.
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication was established by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, dated April 20, 2016. In accordance with presidential decrees and orders, the Center carries out the monitoring and evaluation of the implementation of strategies, state programs, national action plans, strategic roadmaps, and other key policy documents.