İİTKM-in Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri beynəlxalq forumda Zəngəzur dəhlizinin əhəmiyyətindən danışıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri v.m.i.e Ayhan Satıcı Qazaxıstanın Almatı şəhərində Alman-Qazax Universitetində keçirilən Beynəlxalq Şərq-Qərb Logistika Forumunda Azərbaycanı təmsil edib. A. Satıcı forumda “Zəngəzur dəhlizinin Cənubi Qafqazda nəqliyyat dəhlizlərinə iqtisadi təsiri və Mərkəzi Asiya Regional İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatı (CAREC) ilə Avropa İttifaqı arasında iqtisadi münasibətlərin perspektivləri” adlı təqdimatla çıxış edib. O bildirib ki, Zəngəzur dəhlizinin böyük regional və beynəlxalq əhəmiyyəti var. Çünki bu layihə Şimal ilə Cənub, Qərb ilə Şərq nəqliyyat dəhlizlərini birləşdirən önəmli arteriyadır.
İkigünlük beynəlxalq forumda CAREC İnstitutu, Asiya İnkişaf Bankı və Alman-Qazax Universitetinin, həmçinin ABŞ, Almaniya, Türkiyə, Yaponiya, Hindistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və digər ölkələrin nüfuzlu institut və beyin mərkəzlərinin alimləri iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, səfər çərçivəsində Qazaxıstanın Astana şəhərində “Türk Dövlətləri İqtisadiyyatı” kitabının da təqdimatı keçiriləcək.

Head of the Turkic World Research Center of CAERC spoke about the importance of the Zangezur corridor at the international forum
Ayhan Satici, Head of the Turkic World Research Center of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication represented Azerbaijan at the International East-West Logistics Forum held at the German-Kazakh University in Almaty, Kazakhstan. A. Satici made a presentation at the forum entitled "Economic impact of the Zangezur corridor on transport corridors in the South Caucasus and prospects of economic relations between the Central Asian Regional Economic Cooperation Organization (CAREC) and the European Union". He said that the Zangezur corridor has great regional and international importance. Because this project is an important artery connecting North and South, West and East transport corridors.
The two-day international forum was attended by scientists from CAREC Institute, Asian Development Bank and German-Kazakh University, as well as prestigious institutes and think tanks of the USA, Germany, Turkey, Japan, India, Kazakhstan, Kyrgyzstan and other countries.
It should be noted that the presentation of the book "Turkic States Economy" will be held in Astana, Kazakhstan, within the framework of the visit.