İİTKM-in tərəfdaşlığı ilə Bakıda "II Türk dövlətləri ticarət və investisiya əməkdaşlıq forumu və sərgisi" keçiriləcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM), Azərbaycan Respublikasının Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA), Kiçik və Orta Biznes Subyektləri və Klublarının Assosiasiyası (KOBSKA) və Türkiyənin “Rok Expo” şirkətinin birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda “II Türk dövlətləri ticarət və investisiya əməkdaşlıq forumu və sərgisi” keçiriləcək.
10-12 iyun tarixlərində keçirilməsi nəzərdə tutulan tədbir Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv və müşahidəçi ölkələrdən – Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Türkiyə, Özbəkistan, Macarıstan, Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Respublikasından yüksək səviyyəli dövlət rəsmiləri, nüfuzlu şirkətlərin rəhbərləri, investorlar, startaplar və akademik dairələrin nümayəndələrinin iştirakı ilə baş tutacaq.
Sərgi çərçivəsində 20-dən çox sahə üzrə məhsullar və qabaqcıl texnologiyalar nümayiş etdiriləcək. Tədbir iştirakçıları ölkələrin investisiya imkanları, beynəlxalq ticarətdə mövcud çağırışlar və regional əməkdaşlıq perspektivləri barədə müzakirələr aparacaqlar. İştirakçılar üçün yeni biznes əlaqələri qurmaq, tərəfdaşlıq imkanlarını dəyərləndirmək və Türk dünyasının vahid iqtisadi məkan kimi formalaşmasına töhfə vermək üçün unikal fürsət yaradan tədbirdə Türk dövlətlərinin iqtisadiyyatı, rəqəmsal ticarət, kənd təsərrüfatı, turizm və mədəniyyət, startaplar və investisiya, o cümlədən akademik sahələri əhatə edən panel müzakirələri təşkil olunacaq.
Beynəlxalq tədbir Türk dövlətləri arasında iqtisadi əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi, ticarət həcminin artırılması və birgə investisiya layihələrinin reallaşdırılması baxımından mühüm platforma rolunu oynayacaq.

"II Turkic States Trade and Investment Cooperation Forum and Exhibition" will be held in Baku in partnership with CAERC
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan (KOBIA), the Association of Small and Medium Business Entities and Clubs (KOBSKA) and the Turkish "Rok Expo" company will jointly organize the “II Turkic States Trade and Investment Cooperation Forum and Exhibition” in Baku.
The event, which is scheduled to be held on June 10-12, will be attended by high-level state officials, heads of influential companies, investors, startups and representatives of academic circles from the member and observer countries of the Organization of Turkic States - Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Turkey, Uzbekistan, Hungary, Turkmenistan and the Turkish Republic of Northern Cyprus.
Products and advanced technologies in more than 20 areas will be demonstrated within the framework of the exhibition. The event participants will discuss the investment opportunities of the countries, current challenges in international trade and prospects for regional cooperation. The event, which provides a unique opportunity for participants to establish new business relationships, evaluate partnership opportunities and contribute to the formation of the Turkic world as a single economic space, will feature panel discussions covering the economy of Turkic states, digital trade, agriculture, tourism and culture, startups and investment, as well as academic fields.
The international event will play an important platform in terms of deepening economic cooperation between Turkic states, increasing trade volume and implementing joint investment projects.