İİTKM-in şöbə müdiri Sinqapurda Zəngəzur dəhlizinin investisiya imkanlarından danışıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) İqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri Günay Quliyeva Sinqapur Respublikasında keçirilən “The Singapore Economic Review Conference (SERC) 2024” beynəlxalq konfransında “Zəngəzur dəhlizi daxilində nəqliyyat infrastrukturuna investisiyanın iqtisadi təsirləri” (Economic impacts of an investment in transportation infrastructure within the Zangazur Corridor) adlı təqdimatla çıxış edib. Təqdimatda Zəngəzur dəhlizinin region ölkələri üçün əhəmiyyəti vurğulanıb, növbəti illərdə bu layihəyə qoyulan investisiyanın Azərbaycan iqtisadiyyatında yaradacağı əlavə dəyərlə bağlı hesablamalar diqqətə çatdırılıb.
Konfransın əsas spikerləri Çikaqo Universitetinin professoru Riçard Sandor və Sinqapurun baş nazirinin müavini Heng Svi Keat olub. Bununla yanaşı, Sinqapur Universiteti, Harvard Universiteti (ABŞ), Avstraliya Milli Universiteti, Koreya Universiteti, Kyoto Universiteti (Yaponiya), Tokyo Universiteti (Yaponiya), Pekin Universiteti (Çin), Kornel Universitetinin (ABŞ) və digər nüfuzlu təhsil ocaqlarının professorları və Asiya İnkişaf Bankı İnstitutunun rektoru Tetsuşi Sonobe konfransda iştirak ediblər.
Konfransın seçilmiş məqalələrinin “The Singapore Economic Review (SER)” (Sinqapur İqtisadi İcmalı) jurnalında çap olunması nəzərdə tutulub. Sinqapur İqtisadi İcmalı (SER) yüksək keyfiyyətli nəzəri və elmi məqalələrin nəşrinə həsr olunmuş 1956-cı ildə Asiyanın ən qədim iqtisadiyyat jurnallarından biri olan “Malayan Economic Review” tərəfindən təsis edilib. “SER” dünyanın ən böyük elmi nəşriyyatlarından biri olan və Sinqapurda yerləşən “World Scientific” nəşriyyatı tərəfindən dərc edilir. Jurnal “Web of Knowledge” databazasına daxildir, “Social Sciences Citation” indeksinə (SSCİ) malikdir və impakt faktoru 1.8-dir.

Head of the division at CAERC spoke at the International Conference in Singapore
Gunay Guliyeva, Head of the Economic analysis division of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) made a presentation on “economic impacts of an investment in transportation infrastructure within the Zangazur corridor” at the International Conference “the Singapore Economic Review Conference (SERC) 2024” held in the Republic of Singapore. The importance of the Zangazur corridor for the countries of the region was emphasized in the presentation and calculations on the added value of the investment in this project in the economy of Azerbaijan in the coming years were brought to the attention.
The main speakers of the conference were Professor Richard Sandor of the University of Chicago and Deputy Prime Minister of Singapore Heng Svi Keat. In addition, professors from the University of Singapore, Harvard University (USA), Australian National University, Korea University, Kyoto University (Japan), Tokyo University (Japan), Peking University (China), Cornell University (USA) and other prestigious educational institutions and rector of the Asian Development Bank Institute Tetsushi Sonobe attended the conference.
The selected articles of the conference are intended to be published in the Journal “the Singapore Economic Review (SER)” (Singapore Economic Review). The Singapore Economic Review (SER) was founded in 1956 by “Malayan Economic Review”, one of the oldest economic journals in Asia, dedicated to the publication of high-quality theoretical and scientific articles. "SER “is published by” World Scientific", one of the largest scientific publishing houses in the world and based in Singapore. The journal is included in the "Web of Knowledge" database, has the "Social Sciences Citation" Index (SSCI) and the impact factor is 1.8.