İİTKM-in nümayəndəsi Çində kənd təsərrüfatına dair beynəlxalq seminarda iştirak edir
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin İqtisadi Təhlil şöbəsinin müdir müavini Rəşad Nəcəfli Çin Xalq Respublikasının Çanşa şəhərində keçirilən "İnkişaf etməkdə olan ölkələr üçün kənd təsərrüfatı məhsullarının keyfiyyəti və təhlükəsizliyinin idarə edilməsi" mövzusunda beynəlxalq seminarda iştirak edir.
Seminarın açılış mərasimində iştirakçı ölkələrin nümayəndələri arasında keçirilən seçim nəticəsində Rəşad Nəcəfli iştirakçı ölkələrin nümayəndə heyətlərinin lideri seçilib. O, Hunan Əyalətinin Ticarət Departamentinin direktoru cənab Hu Kaihui, “Hunan Agricultural Science Group Co.,Ltd.”nin direktoru cənab Liu Rong və “Hunan Agricultural Science Group Co.,Ltd.”nin direktor müavini xanım Zeng Cuiting ilə birlikdə seminarın rəsmi açılışını elan edib.
Açılış mərasimində iştirakçı ölkələr adından çıxış edən Rəşad Nəcəfli Azərbaycan ilə Çin arasında strateji tərəfdaşlığın uğurla inkişaf etdiyini, bu kimi beynəlxalq təlim proqramlarının bilik və qabaqcıl təcrübə mübadiləsinin genişləndirilməsinə, peşəkar əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinə və davamlı inkişaf məqsədlərinə mühüm töhfə verdiyini vurğulayıb. O, kənd təsərrüfatı məhsullarının keyfiyyəti və qida təhlükəsizliyinin iqtisadi inkişafın, ictimai sağlamlığın və milli ərzaq təhlükəsizliyinin əsas istiqamətlərindən biri olduğunu qeyd edib.
Çin Xalq Respublikasının Kommersiya Nazirliyinin dəstəyi ilə təşkil olunan seminarda Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan, Namibiya, Benin, Qambiya, Fələstin və Efiopiya daxil olmaqla inkişaf etməkdə olan ölkələrin dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak edirlər.
Seminarın məqsədi kənd təsərrüfatı məhsullarının keyfiyyətinə nəzarət, qida təhlükəsizliyi sistemləri, beynəlxalq standartlar, sertifikatlaşdırma mexanizmləri, rəqəmsal həllər və innovativ idarəetmə təcrübələri üzrə bilik və təcrübə mübadiləsinin aparılması, həmçinin inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsidir.
Proqram çərçivəsində iştirakçılar kənd təsərrüfatı məhsullarının keyfiyyətinin idarə olunması, laboratoriya və inspeksiya sistemləri, məhsulların izlənilməsi (traceability), risklərin qiymətləndirilməsi, rəqəmsal monitorinq alətləri və qida təhlükəsizliyi sahəsində Çin Xalq Respublikasının qabaqcıl təcrübəsi ilə tanış olurlar.

Rashad Najafli, Deputy Head of the Economic Analysis Division at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, is participating in an international seminar titled "Quality and Safety Management of Agricultural Products for Developing Countries" held in Changsha, the People's Republic of China.
During the opening ceremony, following a selection process among representatives of the participating nations, Rashad Najafli was chosen as the leader of the delegations from the participating countries. Together with Mr. Hu Kaihui, Director of the Commerce Department of Hunan Province, Mr. Liu Rong, Director of "Hunan Agricultural Science Group Co., Ltd.", and Ms. Zeng Cuiting, Deputy Director of "Hunan Agricultural Science Group Co., Ltd.", he officially declared the seminar open.
Speaking on behalf of the participating countries at the opening ceremony, Rashad Najafli emphasized that the strategic partnership between Azerbaijan and China is developing successfully, and noted that international training programs such as this make important contributions to expanding the exchange of knowledge and best practices, strengthening professional cooperation, and supporting sustainable development goals. He stated that the quality of agricultural products and food safety constitute fundamental pillars of economic development, public health, and national food security.
Organized with the support of the Ministry of Commerce of the People's Republic of China, the seminar is attended by representatives of government institutions from developing countries, including Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, Namibia, Benin, The Gambia, Palestine, and Ethiopia.
The goal of the seminar is to facilitate the exchange of knowledge and expertise on agricultural product quality control, food safety systems, international standards, certification mechanisms, digital solutions, and innovative management practices, as well as to expand cooperation among developing countries.
Within the framework of the program, participants are being introduced to China's advanced practices in agricultural product quality management, laboratory and inspection systems, product traceability, risk assessment, digital monitoring tools, and food safety.