İİTKM-in nümayəndəsi Çində keçirilən beynəlxalq media seminarında iştirak edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) şöbə müdiri Zənurə Talıbova Çin Xalq Respublikasının Çzinxua (Sinhua) şəhərində keçirilən beynəlxalq seminarda iştirak edib. Tədbir Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatına (ŞƏT) üzv ölkələrin media nümayəndələri üçün Çin Xalq Respublikasının Ticarət Nazirliyi və Çjeczyan Pedaqoji Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə reallaşıb.
İki həftə davam edən seminar çərçivəsində Azərbaycan, Qazaxıstan, Özbəkistan və digər ölkələrdən olan nümayəndələr Çin mediasının müasir vəziyyəti, inkişaf trendləri ilə tanış olublar. Sessiyalarda yeni media mühitinin formalaşması, kino və televiziya sənayesində media brendlərinin yaradılması, süni intellektin tətbiqi və rəqəmsal həllər kontekstində media qurumlarının iş prinsipləri kimi mövzularda fikir mübadiləsi aparılıb. Eyni zamanda, yeni media dövründə fərdi davranış modelləri və dövlət imicinin təşəkkülü ilə bağlı tendensiyalar müzakirə olunub.
Səfər proqramı çərçivəsində iştirakçılar Çin Elmi və Texnoloji İnnovasiyalar Mərkəzində olublar və ölkədəki texnoloji inkişaflarla yaxından tanış olublar. Bundan əlavə, iştirakçılar üçün Çinin tarixi və mədəni irsinin təqdim edildiyi müxtəlif tədbirlər və ekskursiyalar da təşkil olunub.
Beynəlxalq seminarda Azərbaycanı Nazirlər Kabineti, Maliyyə Nazirliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyi, Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti və Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsinin mətbuat xidmətlərini təmsil edən yeddi nəfərlik nümayəndə heyəti təmsil edib.

A representative of the CAERC participated in an international media seminar held in China
Zanura Talibova, Head of Department at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), participated in an international seminar held in the city of Jinhua, People's Republic of China. The event was jointly organized by the Ministry of Commerce of the People's Republic of China and Zhejiang Normal University for media representatives from the member countries of the Shanghai Cooperation Organization (SCO).
During the two-week seminar, participants from Azerbaijan, Kazakhstan, Uzbekistan, and other countries became acquainted with the current state and development trends of the Chinese media. The sessions featured discussions on topics such as the formation of the new media environment, the creation of media brands in the film and television industries, the application of artificial intelligence, and the operational principles of media organizations in the context of digital solutions. Trends related to personal behavior models and the formation of national image in the era of new media were also discussed.
As part of the visit program, participants visited the China Center for Scientific and Technological Innovation and gained insight into the country’s technological advancements. Additionally, various cultural events and excursions were organized to showcase China’s historical and cultural heritage.
Azerbaijan was represented at the international seminar by a seven-member delegation from the press services of the Cabinet of Ministers, the Ministry of Finance, the Ministry of Digital Development and Transport, the Azerbaijan Land Transport Agency, the State Property Service, and the State Committee for Family, Women and Children’s Affairs.