İİTKM-in monitorinq və qiymətləndirmə prosesi Türkiyə Prezident Administrasiyası nümayəndəsinə təqdim olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) Türkiyə Prezident Administrasiyasının İnvestisiya və Maliyyə İdarəsinin Maliyyə Departamentinin rəhbəri Dr. Tarık Akın ilə görüş keçirilib.
İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn qonağı salamlayaraq Azərbaycan və Türkiyə arasında əlaqələrin daha da gücləndirilməsinin, birgə layihə və tədqiqatların həyata keçirilməsinin vacibliyini vurğulayıb. O, Mərkəzdə icra olunan layihələr və həyata keçirilən fəaliyyətlər barədə ətraflı məlumat verərək qeyd edib ki, birgə təşəbbüslər iki ölkə arasında iqtisadi münasibətlərin genişlənməsinə və ümumi inkişaf prosesinə mühüm töhfə verəcək.
İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Ayaz Museyibov görüş zamanı Mərkəzdə həyata keçirilən monitorinq və qiymətləndirmə prosesləri haqqında geniş məlumat verib. O, qarşılıqlı əməkdaşlığın zəruriliyini vurğulayaraq, bu istiqamətdə təkcə Azərbaycan–Türkiyə əməkdaşlığı çərçivəsində deyil, həm də Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) timsalında birgə araşdırmaların və təşəbbüslərin vacibliyini qeyd edib.
Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin sektor müdiri Gültac Əhmədzadə-Tapdıqzadə dövlət proqramlarının icrasının monitorinqi üzrə tətbiq edilən rəqəmsal hesabatlılıq platformalarını təqdim edərək, məlumatların şəffaflığı və nəticəyönümlü idarəetmə sahəsində Azərbaycanın tətbiq etdiyi innovativ yanaşmalar barədə məlumat verib.
İİTKM-in Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri Vüsalə Cəfərova isə Mərkəzin Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində həyata keçirdiyi fəaliyyətlər, nəşr olunan “Türk İqtisadi İcmalı” və digər birgə layihələr barədə danışıb.
Görüşün sonunda tərəflər birgə tədqiqatların aparılması və bu istiqamətdə əməkdaşlığın Türk Dövlətləri Təşkilatı timsalında genişləndirilməsinin vacibliyi barədə razılığa gəliblər.

The monitoring and evaluation process implemented by CAERC was presented to the representative of the Turkish Presidential Administration
A meeting was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) with Dr. Tarık Akın, Head of the Finance division of the Investment and Finance Office (CBYFO) of the Presidency of the Republic of Türkiye.
Within the framework of his visit to Azerbaijan, Dr. Akın was welcomed at the Center by Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of CAERC, who emphasized the importance of further strengthening relations between Azerbaijan and Türkiye, as well as implementing joint projects and research initiatives. He provided detailed information about the projects and activities carried out by the Center, noting that such joint initiatives would make a significant contribution to the expansion of economic relations between the two countries and to the overall development process.
During the meeting, Ayaz Museyibov, Deputy Executive Director of CAERC, presented comprehensive information about the monitoring and evaluation processes implemented at the Center. He highlighted the necessity of mutual cooperation and stressed the importance of conducting joint research and initiatives not only within the Azerbaijan-Türkiye framework but also in the context of the Organization of Turkic States (OTS).
Gültac Ahmadzade-Tapdigzade, Head of Sector at the Monitoring and Evaluation division, introduced the digital reporting platforms applied for monitoring the implementation of state programs and provided information on Azerbaijan’s innovative approaches in ensuring data transparency and results-oriented management.
Vusala Jafarova, Head of the Turkic World Research Center at CAERC, spoke about the Center’s activities within the framework of the Organization of Turkic States, the publication of the Turkic Economic Review, and other joint projects.
At the end of the meeting, both sides agreed on the importance of conducting joint research and expanding cooperation in this direction within the framework of the Organization of Turkic States.