İİTKM-in monitorinq qrupu “Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın monitorinqi çərçivəsində Kəlbəcər və Ağdərə rayonlarında olub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlının rəhbərliyi ilə qurumun məsul nümayəndələrinin işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfərini davam etdirir.
Dövlət Proqramının icrası çərçivəsində Kəlbəcər və Ağdərə rayonlarında həyata keçirilən layihələrə yerində baxış keçirilib. Monitorinq tədbirlərində İİTKM ilə yanaşı, Xankəndi şəhərində, Ağdərə və Xocalı rayonlarında Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin, Kəlbəcər rayonunda Bərpa, Tikinti və İdarəetmə Xidmətinin, Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondunun, eləcə də Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), “Azərişıq” ASC, Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi və Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Nümayəndə heyəti əvvəlcə Ağdərə rayonunun Çıldıran və Heyvalı kəndlərində yaşayış məntəqələrinin təmir-bərpası işləri ilə tanış olub. Daha sonra, Kəlbəcər rayonuna səfər edən heyət Kəlbəcər şəhərində tikintisi sürətlə davam etdirilən müasir təhsil kompleksi layihəsinə, eləcə də şəhər mərkəzində inşası yekunlaşmış və davam etdirilən yaşayış məntəqələrinə baxış keçirib. Bununla yanaşı, monitorinq qrupu rayonun Zar kəndində yeni yaşayış məntəqəsinin tikintisi işlərinin cari vəziyyəti ilə yaxından tanış olub.
Müzakirələrdə layihələrin icra intensivliyinə təsir edən amillər də nəzərdən keçirilib. Bu xüsusda, yüksək dağlıq relyefə malik ərazilərdə bəzi hallarda qeyri-sabit hava şəraitinin tikinti işlərinin gedişatına təsirləri və yarana biləcək ləngimələrin qarşısının alınması məqsədilə layihə idarəedilməsinin optimallaşdırılması, iş qrafiklərinin mövsümi risklərə uyğunlaşdırılması istiqamətində qurumlararası koordinasiyanın gücləndirilməsi barədə müvafiq qeydlər götürülüb və təkliflər səsləndirilib.

CAERC Monitoring Mission Visits Kalbajar and Aghdara Districts as Part of the Monitoring of the First State Program on the Great Return
Representatives of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), led by its Executive Director Vusal Gasimli, paid its latest working visit to the Kalbajar and Aghdara districts.
As part of the implementation of the «First State Program on the Great Return», on-site inspections were carried out in the Kalbajar and Aghdara districts to review the progress of ongoing reconstruction and development projects. Alongside CAERC, the monitoring mission brought together representatives of the Restoration, Construction and Management Service for the city of Khankendi and the Aghdara and Khojaly districts, the Restoration, Construction and Management Service for the Kalbajar district, the Social Development Fund for Internally Displaced Persons, as well as the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Science and Education, the Ministry of Agriculture, the Ministry of Labour and Social Protection of Population, the State Committee for Urban Planning and Architecture, the State Oil Company of the Republic of Azerbaijan (SOCAR), Azerishiq OJSC, the Azerbaijan State Agency of Automobile Roads, the Azerbaijan State Water Resources Agency, and the Management Union of Medical Territorial Units (TABIB).
The delegation first visited the villages of Childiran and Heyvali in the Aghdara district, where they inspected the restoration and rehabilitation of residential settlements. The mission then continued to the Kalbajar district, where the delegation reviewed the construction of a modern education complex currently underway in the city of Kalbajar, as well as completed and ongoing residential development projects in the city center. The monitoring team also visited the village of Zar to examine the current progress of the construction of a new residential settlement.
During the discussions, participants also assessed factors affecting the pace of project implementation. Particular attention was paid to the challenges posed by adverse weather conditions in high-altitude mountainous areas, which may occasionally affect construction activities. In this regard, recommendations were put forward to strengthen inter-agency coordination by optimizing project management approaches and adjusting work schedules to address seasonal risks, with the aim of preventing potential delays and ensuring the timely implementation of the projects