İİTKM-in “İslam ölkələrinin iqtisadi potensialı” kitabı nüfuzlu "Emerald" nəşriyyatında çap edilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru, iqtisad elmləri doktoru, professor Vüsal Qasımlının baş redaktorluğu ilə “The Economic Potential of Islamic Countries” (İslam ölkələrinin iqtisadi potensialı) adlı iki cildlik tədqiqat əsərinin 1-ci cildi Böyük Britaniyanın nüfuzlu “Emerald” nəşriyyatı tərəfindən çap edilib. Nəşr “Scopus” tərəfindən indeksləşdirilib və İslam ölkələrinin iqtisadi və sosial inkişaf potensialının geniş elmi təhlili kimi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.
Kitab 20-dən çox İslam ölkəsindən nüfuzlu beyin mərkəzlərini təmsil edən 47 müəllifin iştirakı ilə yazılıb. Kitabda İCESCO və OIC SESRIC tərəfindən ayrıca fəsillərin təqdim edilməsi İslam dünyasının aparıcı beynəlxalq qurumlarının bu layihəyə elmi töhfəsini təmin edib və nəşri İslam ölkələrinin iqtisadi və sosial inkişaf potensialının ən genişmiqyaslı, institusional əsaslı elmi təhlillərindən birinə çevirib.
Kitab “Şuşa şəhərinin 2024-cü il üçün İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 21 noyabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı və Nazirlər Kabinetinin 19 yanvar 2024-cü il tarixli 33s nömrəli Sərəncamı əsasında İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinə həvalə edilən tapşığırın icrasını təmin etmək üçün hazırlanıb. Bu çərçivədə nəşr ölkəmizin İslam dünyası ilə elmi-intellektual əməkdaşlığının gücləndirilməsi məqsədini daşıyır.
Layihənin koordinatoru İİTKM-in nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri vəzifəsini icra etmiş Vüsalə Cəfərovadır. O, bir il ərzində İslam dünyasının müxtəlif ölkələrindən olan 47 müəllifin fəaliyyətini koordinasiya edib, elmi mətnlərin uyğunlaşdırılmasını təmin edib və “Emerald Publishing” ilə çoxmərhələli redaktə proseslərini idarə edib. Vüsalə Cəfərova həmçinin kitabın 1-ci cildində yer alan “Renewable Energy Investments: Azerbaijan’s Cooperation with the Islamic World” bölməsinin müəllifidir ki, bu da Azərbaycanın bərpa olunan enerji sahəsində İslam ölkələri ilə tərəfdaşlığını elmi əsaslarla təqdim edir.
Kitabin birinci cildində iqtisadi əməkdaşlıq, fiskal siyasət və İslam maliyyəsi kimi mövzular, ikinci cildində isə sosial müdafiə, davamlı inkişaf və sənaye siyasəti kimi sahələr əhatə olunur. Hər iki cild İƏT və D-8 ölkələrinin təcrübələrini müqayisəli şəkildə təqdim etməklə yanaşı, Azərbaycanın regional əməkdaşlıq və enerji diplomatiyasında artan rolunu da önə çıxarır.
Qeyd edək ki, kitabın ikinci cildinin rəsmi nəşri 2026-cı ilin əvvəlində nəzərdə tutulur.
Bu nəşr Azərbaycanın elmi mühitinin yüksələn analitik potensialının göstəricisi olmaqla, ölkəmizin İƏT və D-8 formatlarında liderliyinin və elmi nüfuzunun möhkəmlənməsinə töhfə verəcək.

The book "The Economic Potential of Islamic Countries" of the CAERC has been published by the prestigious Emerald Publishing
The first volume of the two-volume research work titled “The Economic Potential of Islamic Countries”, edited by Doctor of Economic Sciences, Professor Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), has been published by the prestigious UK publishing house “Emerald”. The publication is indexed by Scopus and is of special importance as a broad scientific analysis of the economic and social development potential of Islamic countries.
The book was written with the participation of 47 authors representing leading think tanks from more than 20 Islamic countries. The separate chapters prepared by ICESCO and OIC SESRIC ensured the scientific contribution of the leading international institutions of the Islamic world to this project and turned the publication into one of the largest and most institution-based scientific analyses of the economic and social development potential of Islamic countries.
The book was prepared to implement the task assigned to the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) on the basis of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan dated 21 November 2023 on declaring the city of Shusha as the “Cultural Capital of the Islamic World for 2024” and the Decision of the Cabinet of Ministers dated 19 January 2024, No. 33s. Within this framework, the publication aims to strengthen our country’s academic and intellectual cooperation with the Islamic world.
The coordinator of the project is Vusala Jafarova, who previously served as the head of the Turkic World Research Center (TDAM), which operates under CAERC. For one year, she coordinated the work of 47 authors from different countries of the Islamic world, ensured the harmonization of scientific texts, and managed the multi-stage editing processes with Emerald Publishing. Vusala Jafarova is also the author of the chapter “Renewable Energy Investments: Azerbaijan’s Cooperation with the Islamic World” in the first volume of the book, which presents Azerbaijan’s partnership with Islamic countries in the field of renewable energy on a scientific basis.
In the first volume of the book, topics such as economic cooperation, fiscal policy and Islamic finance are covered, while the second volume focuses on areas such as social protection, sustainable development and industrial policy. Both volumes not only present the experiences of OIC and D-8 countries in a comparative way, but also highlight Azerbaijan’s growing role in regional cooperation and energy diplomacy.
It should be noted that the official publication of the second volume of the book is planned for the beginning of 2026.
This publication, as an indicator of the rising analytical potential of Azerbaijan’s academic environment, will contribute to strengthening our country’s leadership and scientific reputation in OIC and D-8 formats.