İİTKM-in İslahat İcmalı beyin mərkəzlərinin fəaliyyətinə həsr olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin “İslahat İcmalı” “Beyin mərkəzləri: Trendlər, çağırışlar və perspektivlər” mövzusuna həsr olunub. İcmalda beyin mərkəzlərinin beynəlxalq təcrübədə, elmin idarə edilməsində, strateji idarəetmədə rolu barədə məlumatlar verilib. Həmçinin kommunikasiya istiqamətləri və təcrübələr yer alıb.
“İslahat İcmalı”nda bildirilib ki, qlobal miqyasda beyin mərkəzlərinin rolu informasiya və texnoloji inqilab, həmçinin siyasət problemlərinin artan mürəkkəbliyi fonunda getdikcə güclənir. Azərbaycanda fəaliyyət göstərən beyin mərkəzlərinin beş əsas istiqamət üzrə apardıqları fəaliyyətlər data əsaslı strateji idarəetmədə önəmli rol oynayır. Bu istiqamətlərə müxtəlif növ sorğuların aparılması və onların analizləri, elektron hökumətin yaratdığı big data (böyük verilənlər) və buna əsaslanan təhlillər, sosial medianın izlənməsi və araşdırmalar, texniki elmi araşdırmalar, eləcə də sosial və iqtisadi islahatların monitorinqi və qiymətləndirilməsi ilə bağlı yaranan dataların təhlili aiddir.
İcmalda qeyd olunub ki, hazırda dünyada 5500-dən artıq beyin mərkəzi fəaliyyət göstərir və bu mərkəzlərin bir çoxu hələ də effektiv kommunikasiyanın qurulması, təsir imkanlarının artırılması və nəticənin əldə edilməsində ölçü meyarları barədə standartlar müəyyən edilməsi üçün araşdırmalar aparırlar.

IITKM's Reforms Review is devoted to the activities of think tanks
"Reforms Review" of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms is dedicated to the topic "Think-centers: Trends, challenges and perspectives". The review provided information on the role of think tanks in international experience, science management, and strategic management. Communication directions and practices are also included.
The "Reforms Review" stated that the role of think tanks on a global scale is becoming increasingly stronger against the background of the information and technological revolution, as well as the increasing complexity of policy problems. Activities of think tanks operating in Azerbaijan in five main directions play an important role in data-based strategic management. These directions include conducting various types of surveys and their analysis, big data created by e-government and analyzes based on it, social media monitoring and research, technical scientific research, as well as analysis of data generated in connection with monitoring and evaluation of social and economic reforms.
The review noted that there are currently more than 5,500 think tanks in the world, and many of these centers are still conducting research to establish standards for establishing effective communication, increasing influence, and measuring results.