İİTKM-in icraçı direktorunun müavini Şuşada Azərbaycan–Türkiyə Beyin Mərkəzlərinin Birinci Forumunda çıxış edib
Şuşa şəhərində Azərbaycan–Türkiyə Beyin Mərkəzlərinin Birinci Forumu keçirilir. Forumun üçüncü sessiyasında Azərbaycan–Türkiyə münasibətlərində nəqliyyat-kommunikasiya və enerji tərəfdaşlığının rolu müzakirə edilib. Paneldə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ramil Hüseyn “Azərbaycan–Türkiyə Enerji Əməkdaşlığı: Neft-Qaz və Yaşıl Keçid Perspektivəri” mövzusunda danışıb.
Paneldə həmçinin Türkiyə Araşdırma Fondunun vitse-prezidenti Enes Bayraklı, Qafqaz Beynəlxalq Münasibətlər və Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin sədri Araz Aslanlı, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov, Xəzər Universiteti Tarix və Arxeologiya Departamentinin müdiri Telman Nüsrətoğlu iştirak ediblər.
Sessiya çərçivəsində Zəngəzur dəhlizi, Transxəzər marşrutu və enerji kommunikasiyalarında qarşılıqlı əlaqələr dəyərləndirilir. Həmçinin regional nəqliyyat dəhlizləri, enerji əməkdaşlığının strateji prioritetləri və qlobal enerji təhlükəsizliyinə iki ölkənin töhfəsi müzakirə edilib.

The Deputy Executive Director of CAERC delivered a speech at the First Azerbaijan–Turkey Brain Centres Forum in Shusha
The First Azerbaijan–Turkey Brain Centres Forum is being held in the city of Shusha. In the third session of the Forum, the role of transport-communication and energy partnership in Azerbaijan–Turkey relations discussed. At the panel, the Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, Ramil Huseyn, spoke on the topic “Azerbaijan–Turkey Energy Cooperation: Oil-Gas and Green Transition Perspectives.”
The panel also included the Vice President of the Turkish Research Foundation, Enes Bayrakli, the Chairman of the Caucasus Centre for International Relations and Strategic Studies, Araz Aslanli, the Executive Director of the Baku International Multiculturalism Centre, Ravan Hasanov, and the Head of the Department of History and Archaeology at Khazar University, Telman Nusratoghlu.
Within the session, the Zangezur corridor, the Trans-Caspian route, and mutual connections in energy communications are being assessed. Regional transport corridors, strategic priorities of energy cooperation, and the contribution of the two countries to global energy security were also discussed.