İİTKM-in icraçı direktorunun müavini BDU-da “Yaşıl enerji dəhlizləri” mövzusunda çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini, iqtisad elmləri doktoru Ramil Hüseyn Bakı Dövlət Universitetində "Yaşıl enerji dəhlizləri; Azərbaycanın strateji baxışı" mövzusunda çıxış edib.
Universitetin Beynəlxalq münasibətlər və iqtisadiyyat fakültəsinin İqtisadiyyat kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən elmi seminarda Ramil Hüseyn bildirib ki, “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”də respublikamızın “yaşıl artım” ölkəsinə çevrilməsi və bu çərçivədə yaşıl enerjiyə keçidin dəstəklənməsi, bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin artırılması məsələləri əksini tapıb. Azərbaycanda 2030-cu ilə qədər 6 GW, 2032-ci ilə qədər isə 8 GW gücündə yaşıl enerji gücünün yardılması hədəflənir. O qeyd edib ki, Azərbaycanda istehsal olunacaq "yaşıl enerji"nin “Xəzər-Qara dəniz-Avropa”, “Azərbaycan-Türkiyə-Avropa”, “Azərbaycan-Gürcüstan-Türkiyə-Avropa” enerji dəhlizləri vasitəsilə ixrac edilməsi istiqamətində iş aparılır.
Seminarda iştirakçılar tərəfindən ünvanlanan suallar cavablandırılıb, elmi əsaslandırmalar və aktual iqtisadi tendensiyalar kontekstində geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Ramil Huseyn, Deputy Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and Doctor of Economic Sciences, delivered a speech on the topic "Green Energy Corridors; Azerbaijan's Strategic Vision" at Baku State University.
During the scientific seminar organized by the Department of Economics of the University's Faculty of International Relations and Economics, Ramil Huseyn stated that "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development" reflects the transformation of our republic into a "green growth" country, supporting the transition to green energy within this framework, and increasing the use of renewable energy sources. Azerbaijan aims to create 6 GW of green energy capacity by 2030 and 8 GW by 2032. He noted that work is being carried out to export the "green energy" to be produced in Azerbaijan through the "Caspian-Black Sea-Europe," "Azerbaijan-Turkey-Europe," and "Azerbaijan-Georgia-Turkey-Europe" energy corridors.
Questions addressed by the participants were answered during the seminar, and an extensive exchange of views was held in the context of scientific justifications and current economic trends.