İİTKM-in icraçı direktoru Azərbaycan-ABŞ Beyin Mərkəzlərinin Forumunda çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Bakıda keçirilən Azərbaycan-ABŞ Beyin Mərkəzlərinin birinci Forumunda çıxış edib.
“Enerji təhlükəsizliyi və bağlantılar” mövzusuna həsr olunan sessiyada V.Qasımlı regionda həyata keçirilən irimiqyaslı layihələr, bərpaolunan enerji təşəbbüsləri, Cənub Qaz Dəhlizi və Orta Dəhlizin Avrasiya məkanında iqtisadi və strateji inteqrasiyaya təsirini şərh edib. O bildirib ki, Azərbaycan Bakı–Tbilisi–Qars dəmir yolu layihəsinin təşəbbüskarıdır və bu, regionumuzda geoiqtisadi inqilab hesab olunur. V.Qasımlı qeyd edib ki, Azərbaycan bu sinxron marşrut boyunca infrastrukturun yenilənməsinə rəhbərlik edir: “Lakin biz anlayırıq ki, hər bir zəncir ən zəif halqası qədər möhkəmdir. Buna görə də infrastrukturun sinxron şəkildə yenilənməsi çox vacibdir”.
İİTKM-in icraçı direktoru vurğulayıb ki, Azərbaycan nəqliyyat və logistika bağlantılarının inkişafını öz iqtisadi strategiyasının əsas elementlərindən biri kimi nəzərdən keçirir: "Azərbaycan bağlantıların inkişafına böyük vəsait yatırır. Xüsusilə Bakı Beynəlxalq Dəniz Ticarət Limanı təxminən 15 milyon ton ötürmə qabiliyyəti ilə bu gün Xəzər sahilində ən böyük limandır. Keçən il Prezident İlham Əliyev onun gücünün ildə 25 milyon tona qədər artırılmasını tapşırıb", - V.Qasımlı vurğulayıb. O əlavə edib ki, limanın genişləndirilməsi və nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı Azərbaycana əsas tranzit qovşağı kimi mövqeyini möhkəmləndirməyə, regionda ticarət və investisiyalar üçün yeni imkanlar yaratmağa imkan verəcək.
Sessiyada Mərkəzi Asiya, Xəzər hövzəsi və Avropanı birləşdirən yeni regional layihələrdən bəhs edilib, Azərbaycanın enerji, logistika və qoşulma üzrə artan regional mərkəz rolu xüsusi vurğulanıb. Həmçinin dövlət–özəl tərəfdaşlıqlarının və beynəlxalq maliyyə institutlarının yaşıl keçidin sürətləndirilməsi, ağıllı logistikanın inkişafı və region üzrə rəqəmsal əlaqəliliyin artırılması üçün imkanlar təhlil edilib.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) təşkilatçılığı ilə keçirilən “Ortaq Baxışlar: Strateji Tərəfdaşlıq naminə Azərbaycan-ABŞ dialoqu” mövzusuna həsr edilən Forumda “Vaşinqton sammitinin qiymətləndirilməsi: ABŞ-Azərbaycan münasibətlərinə təsirləri”, “Vaşinqton sammitindən sonra Ermənistan-Azərbaycan sülh prosesi” və digər mövzular müzakirə olunub. Forumda dövlət və hökumət nümayəndələri, Azərbaycanın aparıcı beyin mərkəzlərinin, həmçinin ABŞ-ın “Atlantic Council”, “New Lines Institute”, Hudzon İnstitutu, Mərkəzi Asiya-Qafqaz İnstitutu kimi beyin mərkəzlərinin rəhbərləri fikir mübadiləsi aparıblar.

The Executive Director of CAERC Delivered a Speech at the Azerbaijan-US Think Tanks Forum
Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), delivered a speech at the first Azerbaijan-US Think Tanks Forum held in Baku.
In the session dedicated to the topic "Energy Security and Connectivity," V.Gasimli discussed large-scale projects in the region, renewable energy initiatives, and the impact of the Southern Gas Corridor and the Middle Corridor on economic and strategic integration in the Eurasian space. He stated that Azerbaijan is the initiator of the Baku-Tbilisi-Kars railway project, which is considered a geo-economic revolution in the region. V.Gasimli emphasized that Azerbaijan is leading the renewal of infrastructure along this synchronized route: “However, we understand that every chain is as strong as its weakest link. Therefore, it is very important that infrastructure is updated in a synchronized manner.”
The Executive Director of CAERC also stressed that Azerbaijan views the development of transportation and logistics connections as a key element of its economic strategy: "Azerbaijan is investing heavily in the development of connectivity. In particular, the Baku International Sea Trade Port, with a capacity of around 15 million tons, is currently the largest port on the Caspian coast. Last year, President Ilham Aliyev instructed that its capacity be increased to 25 million tons per year," V.Gasimli highlighted. He further added that the expansion of the port and the development of transport corridors will strengthen Azerbaijan's position as a key transit hub and create new opportunities for trade and investment in the region.
The session discussed new regional projects connecting Central Asia, the Caspian Basin and Europe, and highlighted Azerbaijan's growing role as a regional hub for energy, logistics and connectivity. It also analyzed the opportunities for public-private partnerships and international financial institutions to accelerate the green transition, develop smart logistics and increase digital connectivity across the region.
Organized by the Center for the Analysis of International Relations (CIAR), dedicated to the theme "Shared Visions: Azerbaijan-US Dialogue for Strategic Partnership", discussed "Assessment of the Washington Summit: Impact on US-Azerbaijani Relations", "Armenia-Azerbaijan Peace Process after the Washington Summit" and other topics. During the forum, state and government representatives, as well as the heads of leading think tanks from Azerbaijan, including the Atlantic Council, New Lines Institute, Hudson Institute, and the Central Asia-Caucasus Institute from the United States, exchanged views.