İİTKM-in "Enterprise Azerbaijan" portalı ilə Qazaxıstanın innovasiya və sahibkarlıq ekosistemi arasında əməkdaşlıq qurulur
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) innovasiya, sahibkarlıq və investisiya təşviqi istiqamətləri üzrə fəaliyyəti Qazaxıstanda təqdim edilib.
İİTKM-in "Enterprise Azerbaijan" portalının rəhbəri İsa Qasımov Qazaxıstanın "KIT" Beynəlxalq Sahibkarlar Birliyi, “ATAMEKEN” Milli Sahibkarlar Palatası və “Astana Hub” daxil olmaqla bir sıra qurumlarda işgüzar görüşlər keçirib.
Görüşlərdə "Enterprise Azerbaijan" portalının fəaliyyəti, həyata keçirilən "Startup School" proqramlarının qlobal innovasiya və sahibkarlıq ekosistemləri arasında əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, Azərbaycanın investisiya cəlbediciliyinin təşviqi və Türk Dünyasında biznes əlaqələrinin gücləndirilməsi istiqamətində əhəmiyyəti vurğulanıb.
“KIT” Beynəlxalq Sahibkarlar Birliyinin rəhbəri, tanınmış iş adamı Dauren Bimov ilə keçirilən görüşdə Azərbaycan və Qazaxıstan arasında biznes və startap ekosistemləri üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi, sahibkarlığın dəstəklənməsi üçün institusional mexanizmlərin təkmilləşdirilməsi müzakirə olunub. Dauren Bimov "Enterprise Azerbaijan" portalının tərəfdaşlığı ilə 2026-cı ilin 30-31 oktyabr tarixlərində Bakıda keçiriləcək "TEI Forum 2026” (Trade, Export and Innovation Forum) tədbirində spiker kimi iştirak edəcək. Bu forumda “Startup School 4: Beş qitə – 500 Startap” qlobal innovasiya proqramının "Demo Day" tədbiri təşkil olunacaq.
Səfər çərçivəsində Qazaxıstanın ən böyük biznes təşkilatlarından olan "ATAMEKEN" Milli Sahibkarlar Palatasının direktoru Alin Kanat Toleybekoviç ilə də görüş keçirilib. Görüşdə sahibkarlığın inkişafı, biznes mühitinin dəstəklənməsi, Türk Dünyasının iqtisadi potensialının daha səmərəli dəyərləndirilməsi və gələcək əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub. Müzakirələrdə Astanada fəaliyyət göstərən Türk İş Adamları Assosiasiyasının direktoru Gülnura Serikovna Şeripova da iştirak edib. Tərəflər biznes əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi imkanlarını dəyərləndiriblər.

Cooperation is being established between CAERC's "Enterprise Azerbaijan" portal and the innovation and entrepreneurship ecosystem of Kazakhstan
The activities of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) in the fields of innovation, entrepreneurship, and investment promotion have been presented in Kazakhstan.
Isa Gasimov, Head of CAERC's "Enterprise Azerbaijan" portal, held a series of business meetings at several organizations, including Kazakhstan's "KIT" International Entrepreneurs Association, the "ATAMEKEN" National Chamber of Entrepreneurs, and "Astana Hub."
During the meetings, the attendees highlighted the operations of the "Enterprise Azerbaijan" portal and the significance of the implemented "Startup School" programs in developing cooperation among global innovation and entrepreneurship ecosystems, promoting Azerbaijan's investment attractiveness, and strengthening business ties within the Turkic World.
At the meeting held with Dauren Bimov, Head of the "KIT" International Entrepreneurs Association and a well-known businessman, the parties discussed expanding cooperation between the business and startup ecosystems of Azerbaijan and Kazakhstan, as well as refining institutional mechanisms to support entrepreneurship. Dauren Bimov will participate as a speaker at the "TEI Forum 2026" (Trade, Export, and Innovation Forum), which will be held in Baku on October 30–31, 2026, in partnership with the "Enterprise Azerbaijan" portal. The "Demo Day" event of the "Startup School 4: Five Continents – 500 Startups" global innovation program will also be organized during this forum.
Within the scope of the visit, a meeting was also conducted with Alin Kanat Toleybekovich, Director of the "ATAMEKEN" National Chamber of Entrepreneurs, one of the largest business organizations in Kazakhstan. The discussions covered entrepreneurship development, supporting the business environment, evaluating the economic potential of the Turkic World more effectively, and future cooperation opportunities. Gulnura Serikovna Sheripova, Director of the Turkish Businessmen Association operating in Astana, also participated in the discussions. The parties evaluated the opportunities for further developing business relations.