İİTKM-in əməkdaşı V4 ölkələri üçün Orta dəhlizlə bağlı təkliflər hazırlayıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri Ayhan Satıcı “Think Visegrad—V4” beyin mərkəzləri platformasının və Macarıstan Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun (HİİA) təşkilatçılığı ilə həyata keçirilmiş iqtisadiyyatın müxtəlif sahələri üzrə araşdırmaların aparılmasına dair əməkdaşlıq proqramını uğurla başa çatdırıb. Cari ilin 6 noyabr-3 dekabr tarixlərini əhatə edən əməkdaşlıq proqramı Macarıstanın Budapeşt şəhərində HİİA-nın mərkəzi ofisində baş tutub.
Əməkdaşlıq proqramı çərçivəsində TDAM-ın rəhbəri A.Satıcı “Orta dəhlizin Vişeqrad Qrupu (V4) ölkələrinə təsirinin araşdırılması: imkanlar, çağırışlar və siyasi-iqtisadi nəticələr” mövzusunda sahəvi tədqiqat aparıb və V4 ölkələrinin (Çexiya, Macarıstan, Polşa, Slovakiya) tədqiqatçılarına və diplomatik korpus nümayəndələrinə əldə olunmuş nəticələri təqdim edib.
Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu kimi də tanınan Orta dəhliz Avropa ilə Asiyanı birləşdirir. Polşa, Macarıstan, Çexiya və Slovakiyanı özündə birləşdirən Vişeqrad Qrupu ticarət və iqtisadi artım baxımından dinamik region kimi formalaşıb. Bu ölkələr strateji coğrafi mövqeləri sayəsində Orta dəhlizin potensialından, yəni inkişaf etmiş əlaqələrdən və artan ticarətin şaxələndirilməsindən faydalanma imkanına malikdirlər. Bu araşdırmada ticarətin genişləndirilməsi, investisiyaların cəlb edilməsi və regional inteqrasiya baxımından Orta dəhlizin V4 ölkələri üçün təqdim etdiyi imkanlar Qraflar nəzəriyyəsinə əsaslanaraq şəbəkə analizi tətbiq edilərək aşkara çıxarılıb.
Həmçinin, Orta dəhlizin keçdiyi coğrafiyada yerləşən ölkələr Türk Dövlətləri Təşkilatı (TDT) çərçivəsində də əməkdaşlıq içindədirlər. V4 ölkələrindən olan Macarıstanın TDT-də müşahidəçi statusunda olması Orta dəhlizin potensialından birgə və səmərəli istifadəyə daha böyük imkanlar yaradır.
Ümumilikdə, bu tədqiqatın nəticələri V4 ölkələri və Orta dəhlizin inkişafında maraqlı olan digər tərəflər üçün mühüm iqtisadi-siyasi qərarların alınmasında akademik baza rolunu oynaya bilər. Tədqiqat qərar qəbul edənlər üçün Orta dəhlizin təklif etdiyi imkanlardan səmərəli istifadəni, mümkün çağırışlara hazırlıqlı olmağı və daha geniş regional əməkdaşlığı təşviq etmək barədə sübuta əsaslanan tövsiyələr verir.

Representative of CAERC prepared proposals for the Middle Corridor for V4 countries
Ayhan Satıcı, the head of the Turkish World Research Center (TWRC) under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), has successfully concluded a cooperation program involving research on various economic areas organized by the "Think Visegrad-V4" think tank platform and the Hungarian Institute of International Relations (HIIA). The program, spanning from November 6 to December 3 of the current year, took place at the central office of HIIA in Budapest, Hungary.
As part of the cooperation program, A. Satıcı, the head of TWRC, conducted a field study on "Researching the impact of the Middle Corridor on Visegrad Group (V4) countries: opportunities, challenges, and political-economic consequences." He presented the obtained results to researchers and diplomatic representatives of V4 countries (Czech Republic, Hungary, Poland, Slovakia).
The Middle Corridor, also known as the Trans-Caspian International Transport Route, connects Europe and Asia. The Visegrad Group, comprising Poland, Hungary, the Czech Republic, and Slovakia, stands out as a dynamic region in terms of trade and economic growth. Due to their strategic geographical location, these countries have the opportunity to benefit from the potential of the Middle Corridor, enhancing connectivity and increasing trade diversification. In this study, the opportunities presented by the Middle Corridor for the V4 countries in terms of trade expansion, investment attraction, and regional integration were revealed by applying network analysis based on graph theory.
Moreover, the countries located in the Middle Corridor are cooperating within the framework of the Organization of Turkic States (OTS). Hungary, one of the V4 countries, holds observer status in the OTS, creating greater opportunities for joint and effective utilization of the potential of the Middle Corridor.
In summary, the results of this study can serve as an academic basis for making important economic and political decisions for the V4 countries and other stakeholders interested in the development of the Middle Corridor. The study provides evidence-based recommendations for decision-makers to effectively utilize the opportunities offered by the Middle Corridor, prepare for potential challenges, and promote greater regional cooperation.