İİTKM-in şöbə müdiri İstanbulda “Türk Dünyası Yay Məktəbi”ndə çıxış edib
İqtisad İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İTKM) Türk Dünyası Araşdırmaları Mərkəzinin rəhbəri Vüsalə Cəfərova Türkiyənin İbn Haldun Universitetində keçirilən 2-ci “Türk Dünyası Yay Məktəbi”ndə təqdimatla çıxış edib. O, “Türk Dünyası iqtisadiyyatı və iqtisadi inteqrasiya üzrə tövsiyələr” mövzusunda mühazirəsində Türk dövlətləri arasında iqtisadi əlaqələr, qarşılıqlı ticarət və investisiya göstəriciləri və perspektivləri ilə bağlı tədqiqatını təqdim edib, regional əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
İbn Haldun Universiteti (İHU) və Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) təşkilatçılığı ilə “Yüksələn Türk Dünyası” devizi altında keçirilən yay məktəbində 27 ölkədən 60-dan artıq iştirakçı, o cümlədən ekspertlər, alimlər və tələbələr iştirak ediblər.
Vüsalə Cəfərova səfər çərçivəsində İHU-nun Kitabxanasının rəhbəri Sönməz Çeliklə də görüşüb. Görüşdə İqtisad İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) ilə Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Katibliyi tərəfindən birgə hazırlanan və İİTKM-in icraçı direktoru, i.e.d., professor Vüsal Qasımlının elmi redaktorluğu ilə nəşr olunan “Türk Dövlətləri İqtisadiyyatı” kitabı İHU-nun kitabxanasına təqdim edilib.
Kitabın nüsxəsi İHU Kitabxanasının kolleksiyasına, eləcə də kitabxananın onlayn kataloquna rəqəmsal formatda daxil edilib. Tədqiqatçılar və tələbələr kitabı aşağıdakı linkdən əldə edə bilərlər:

The head of the department of the CAERC spoke at the "Turkic World Summer School" in Istanbul
Vusala Jafarova, Head of the Turkic World Research Center at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), delivered a presentation at the 2nd "Turkic World Summer School" held at Ibn Haldun University in Turkey.
In her lecture on the topic "Recommendations on the Economy and Economic Integration of the Turkic World," she presented her research on economic relations, mutual trade and investment indicators, and prospects among Turkic states, emphasizing the importance of regional cooperation.
The summer school, held under the motto “Rising Turkic World” and organized by Ibn Haldun University (IHU) and the Organization of Turkic States (OTS), brought together more than 60 participants from 27 countries, including experts, scholars, and students.
As part of her visit, Vusala Jafarova also met with Sönmez Çelik, Director of the IHU Library. During the meeting, the book “Economy of the Turkic States”, jointly prepared by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) and the Secretariat of the Organization of Turkic States (OTS), and edited by CAERC’s Executive Director, Doctor of Economic Sciences, Professor Vusal Gasimli, was presented to the IHU Library.
A copy of the book has been added to the IHU Library’s collection, as well as to the library's online catalog in digital format. Researchers and students can access the book via the following link: