İİTKM-in əməkdaşı Çində yaşıl maliyyə üzrə beynəlxalq seminarda iştirak edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin müdiri Orxan Sadıqov Çində keçirilən “Bir kəmər – Bir yol Təşəbbüsünün tərəfdaş ölkələri üçün yaşıl maliyyə üzrə beynəlxalq seminar”da iştirak edib.
Təlim proqramı maliyyə idarəçiliyi üzrə peşəkar bacarıqların artırılması, Çinin yaşıl maliyyə sahəsindəki təcrübəsinin öyrənilməsi, Çinin yaşıl vergi sistemi, yaşıl monetar siyasət, yaşıl fintek və digər müvafiq mövzuları əhatə edib. Proqram çərçivəsində təqdimatlar, praktiki sessiyalar və sahəvi səfərlər təşkil olunub.
Seminar çərçivəsində Çinin yaşıl maliyyə və yaşıl inkişaf ilə bağlı təcrübəsinin öyrənilməsi məqsədilə Fujian vilayətində yerləşən Xiamen, Zhejiang vilayətində yerləşən Huzhou və Putian şəhərlərinə səfərlər təşkil olunub.
Beynəlxalq seminarda ölkəmizi İİTKM-lə yanaşı, Azərbaycan Respublikası Maliyyə Nazirliyinin, Dövlət Gömrük Komitəsinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nümayəndələri təmsil ediblər.

Representative of the CAERC participated in an international seminar on green finance in China
Orkhan Sadigov, Head of the Monitoring and evaluation Department division the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), participated in the international seminar on green finance for partner countries of the “Belt and Road Initiative” held in China.
The training program encompassed enhancing professional skills in financial management, studying China’s experience in green finance, including its green tax system, green monetary policy, green fintech, and other related topics. The program also included presentations, practical sessions, and field visits.
Within the framework of the seminar, visits were organized to the cities of Xiamen in Fujian Province, and Huzhou and Putian in Zhejiang Province, aiming to study China’s experience in green finance and sustainable development.
Alongside CAERC, representatives from the Ministry of Finance of the Republic of Azerbaijan, the State Customs Committee, the Ministry of Economy, Azerbaijan Railways CJSC, and the Ministry of Digital Development and Transport also represented the country at the international seminar.