İİTKM-in əməkdaşı Ankarada “Türk İqtisadiyyatları – 2023” hesabatının təqdimatında çıxış edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nəzdində fəaliyyət göstərən Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin (TDAM) rəhbəri Ayhan Satıcı Türkiyənin paytaxtı Ankara şəhərində Türk Akademiyası və Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) Katibliyi tərəfindən təşkil edilən “Türk iqtisadiyyatlarında rəqəmsal ticarət və investisiya potensialının artırılması” adlı seminarda iştirak edib. Seminar Rəsmi İqtisadi Siyasət Araşdırma Mərkəzləri Şəbəkəsinin (ERCNET) iştirakçı qurumlarının birgə hazırladığı “Türk İqtisadiyyatları - 2023: Rəqəmsal Ticarət və İnvestisiya” adlı hesabatın təqdimatına həsr olunub.
Qeyd edək ki, hesabatın “İqtisadi inkişaf, ticarət və investisiya” və “Ticarətin və investisiyanın rəqəmsallaşdırılmasında qlobal meyllər” adlı fəsillərinin yazılmasında müvafiq olaraq TDAM-ın rəhbəri Ayhan Satıcı və Rəqəmsal Ticarət Qovşağının (RTQ) rəhbəri İsmət Mehrəliyeva da iştirak ediblər. Həmçinin, tədbir çərçivəsində A.Satıcı panel müzakirəyə qatılıb, türk dünyasında investisiyaların təşviqi agentlikləri ilə keçirilən sorğuların nəticələrini qonaqların və iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Seminar Türk Akademiyasının prezidenti Prof.Dr. Şahin Mustafayev, Türkiyə Respublikasının ticarət nazirinin müavini Mustafa Tuzcu və TDT-nin Baş katibi Kubanıçbek Omurəliyevin çıxışları ilə başlayıb.
Tədbirdə türk iqtisadiyyatlarının rəqəmsal ticarət və investisiya mənzərəsindəki çağırış və imkanları müzakirə etmək üçün ERCNET-in iştirakçı qurumları, tanınmış ekspertlər, siyasətçilər və müxtəlif sektorlardan olan nümayəndələr, o cümlədən hökumət rəsmiləri, akademiklər və biznes sektorunun qabaqcıl şəxsləri iştirak ediblər.

Representative of CAERC spoke at the presentation of the "Turkic Economies - 2023" report in Ankara
Ayhan Satıcı, the head of the Turkish World Research Center (TWRC) operating under the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), participated in the seminar titled "Increasing Digital Trade and Investment Potential in Turkic Economies." The seminar, organized by the Turkic Academy and the Secretariat of the Organization of Turkic States (OTS), took place in Ankara, the capital of Turkey. The event focused on presenting the report "Turkic Economies - 2023: Digital Trade and Investment," collaboratively prepared by the participating institutions of the Official Economic Policy Research Centers Network (ERCNET).
It is noteworthy that Ayhan Satici, the head of TDAM, authored the chapters "Economic Development, Trade, and Investment," while Ismat Mehraliyeva, the head of the Digital Trade Hub, contributed to the chapter "Global Trends in the Digitalization of Trade and Investment" in the report. During the seminar, A. Satici engaged in a panel discussion, sharing the survey results conducted with investment promotion agencies in the Turkish world with the guests and participants.
The seminar commenced with speeches from Prof. Dr. Shahin Mustafayev, President of the Turkic Academy, Mustafa Tuzcu, Deputy Minister of Trade of the Republic of Turkey, and Kubanichbek Omuraliyev, the General Secretary of OTS.
The event brought together participating institutions of ERCNET, distinguished experts, politicians, and representatives from various sectors, including government officials, academics, and business leaders. The discussions centered on the challenges and opportunities within the digital trade and investment landscape of Turkish economies.