İİTKM-in “Böyük Qayıdış” Dövlət Proqramının icrası üzrə monitorinq səfəri Füzuli, Xocavənd və Cəbrayılda davam edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlının rəhbərlik etdiyi monitorinq qrupu işğaldan azad edilmiş ərazilərə səfərini davam etdirir.
“Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nın icrası çərçivəsində səfərin ikinci günündə Füzuli, Xocavənd və Cəbrayıl rayonlarında icra olunan infrastruktur, sosial və iqtisadi yönümlü layihələr yerində izlənilib. Monitorinqdə İİTKM ilə yanaşı, Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin, aidiyyəti rayonlar üzrə bərpa, tikinti və idarəetmə xidmətlərinin, Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondunun, eləcə də Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsi, Dövlət Neft Şirkəti (SOCAR), “Azərişıq” ASC, Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyi, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi və Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Səfərin ikinci günündə nümayəndə heyəti Füzuli rayonunun Dövlətyarlı və Pirəhmədli, Cəbrayıl rayonunun Horovlu və Şükürbəyli kəndlərində, eləcə də Xocavənd rayonunun Hadrut qəsəbəsində yaşayış məntəqələrinin, o cümlədən təhsil, səhiyyə, inzibati və kommunal infrastrukturun tikintisi və təmir-bərpası işləri ilə yaxından tanış olub. Monitorinq zamanı qeyd olunub ki, adıçəkilən yaşayış məntəqələrinə əhalinin köçürülməsinə hazırlıq işləri sürətlə davam etdirilir.
Daha sonra monitorinq qrupu Cəbrayıl rayonunda yerləşən "Araz Vadisi İqtisadi Zonası" Sənaye Parkının fəaliyyəti və orada aparılan tikinti-quraşdırılma işləri ilə tanış olub. Qeyd olunub ki, sənaye parkının rezident və qeyri-rezidentləri tərəfindən regionda iqtisadi aktivliyin artırılmasına xidmət edən istehsal və xidmət müəssisələri yaradılır, yeni investisiya layihələri həyata keçirilir.
Səfər çərçivəsində keçirilən müzakirələrdə layihələrin dayanıqlılığı və təhlükəsizliyi məsələləri də diqqət mərkəzində olub. Xüsusilə yeni yaşayış məntəqələrinin sel və daşqın risklərindən qorunması məqsədilə mühafizə sistemlərinin gücləndirilməsi və bu istiqamətdə qurumlararası qabaqlayıcı tədbirlərin həyata keçirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

The Monitoring Visit of CAERC Regarding The Implementation of the "Great Return" State Program Continued in Fuzuli, Xocavand, and Jabrayil..
The monitoring group led by Vusal Gasimli, Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), continues its visit to the liberated territories.
On the second day of the visit, within the framework of the implementation of the "First State Program on the Great Return," infrastructure, social, and economic projects implemented in Fuzuli, Xocavand, and Jabrayil districts were monitored on-site. Along with CAERC, representatives from the Special Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in Jabrayil, Gubadli, and Zangilan districts, the restoration, construction, and management services of the respective districts, the Social Development Fund of IDPs, as well as the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Science and Education, the Ministry of Agriculture, the Ministry of Labour and Social Protection of the Population, the State Committee for Urban Planning and Architecture, the State Oil Company (SOCAR), "Azerishig" OJSC, the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads, the Azerbaijan State Water Reserves Agency, and the Administration of Regional Medical Divisions participated in the monitoring.
On the second day of the visit, the delegation closely familiarized themselves with the construction, repair, and restoration work of residential areas, including educational, healthcare, administrative, and communal infrastructure in Dovlatyarli and Pirahmadli villages of Fuzuli district, Horovlu and Shukurbayli villages of Jabrayil district, as well as Hadrut settlement of Xocavand district. During the monitoring, it was noted that preparations for the relocation of the population to the aforementioned residential areas are continuing rapidly.
Subsequently, the monitoring group familiarized themselves with the activities and the ongoing construction and installation work at the "Araz Valley Economic Zone" Industrial Park located in Jabrayil district. It was noted that production and service enterprises contributing to the increase of economic activity in the region are being established, and new investment projects are being implemented by the residents and non-residents of the industrial park.
During the discussions held within the framework of the visit, the sustainability and security issues of the projects were also in focus. In particular, an exchange of views took place regarding the strengthening of protection systems to protect new residential areas from mudflow and flood risks, and the implementation of inter-agency preventive measures in this direction.