İİTKM əməkdaşları Almaniyada statistika və rəqəmsal transformasiya sahələrində təcrübə keçiblər
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) nümayəndələri Almaniya Federativ Respublikasına səfər ediblər. Mərkəzin icraçı direktorunun müşaviri Təranə Salıfova və İqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri Günay Quliyeva Almaniya Federal Statistika İdarəsində (Statistisches Bundesamt) olublar. Səfərin məqsədi rəsmi statistikanın aparılması sahəsində beynəlxalq təcrübəni və müasir metodologiyaları öyrənmək olub. Görüşlər zamanı rəsmi statistik məlumatların keyfiyyəti və tədqiqat strategiyalarına dair geniş təqdimatlar dinlənilib. Özəl sahibkarlarla bağlı məlumatların mənbələri, bu məlumatların əlçatanlığı və müqayisəsi haqqında müzakirələr aparılıb.
Eyni zamanda, elmi tədqiqatlar üçün kiçikhəcmli məlumatların istifadəsini təmin edən tədqiqat mərkəzinin fəaliyyəti ilə tanışlıq baş tutub. Burada mikroməlumatların toplanması, emalı və tədqiqatçılar üçün əlçatanlığının təmin edilməsi kimi mövzulara toxunulub. İştirakçılar sorğu alətlərinin test edilməsi prosesini izləyərək rəsmi statistikada keyfiyyətin artırılması yolları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparıblar. Burada yeni rəqəmsal məlumatların rəsmi statistikada tətbiqi, eləcə də kiçik və orta müəssisələr üçün statistik məlumatların toplanması və təhlili kimi müasir məsələlər də müzakirə mövzusu olub.
İİTKM-in nümayəndə heyəti Manheym Universitetində “DT4SME” (Rəqəmsal Transformasiya Kiçik və Orta Müəssisələr üçün) layihəsi çərçivəsində keçirilən görüşdə də iştirak ediblər. Təqdimatlar zamanı rəqəmsal transformasiyanın kiçik və orta müəssisələrin inkişafına təsiri və innovasiya strategiyaları müzakirə edilib. Manheym Universiteti və “İnstitut für Mittelstandsforschung” təşkilatçılığı ilə keçirilən görüşdə İİTKM nümayəndələri də təqdimatlarla çıxış edərək rəqəmsal transformasiyanın ölkəmizdə kiçik və orta müəssisələrə inteqrasiyası ilə bağlı yerli təcrübəni bölüşüblər.
Bundan əlavə, iştirakçılar “Experience Lab” və “MAFINEX” kimi qabaqcıl texnologiyalara əsaslanan iş mühitləri ilə tanış olublar və elmi tədqiqatların biznes modellərinə tətbiqi üzrə təcrübə mübadiləsi aparıblar. Tədbirdə kiçik və orta müəssisələr üçün siyasət planları və rəqəmsal innovasiyaların tətbiqi üzrə yeni strategiyalar müzakirə edilib.

CAERC employees have experience in the fields of statistics and digital transformation in Germany
Representatives of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication visited the Federal Republic of Germany. Tarana Salifova, Adviser to the Executive director of the Center, and Gunay Guliyeva, Head of the economic analysis department, visited the German Federal Statistical Office (Statistisches Bundesamt). The purpose of the visit was to study international experience and modern methodologies in conducting official statistics. During the meetings, extensive presentations on the quality of official statistical data and research strategies were delivered. Discussions also covered data sources for private entrepreneurs, the availability and comparison of these data.
Additionally, they explored the activities of a research center that provides access to small-volume data for scientific research. This included topics such as the collection, processing, and provision of microdata for researchers. Participants observed the process of testing survey instruments and exchanged ideas on improving the quality of official statistics. Modern issues such as the application of new digital data in official statistics, as well as the collection and analysis of statistical data for small and medium-sized enterprises, were also discussed.
The delegation from CAERC participated in a meeting held as part of the "DT4SME" (Digital Transformation for Small and Medium Enterprises) project at Mannheim University. Presentations covered the impact of digital transformation on the development of small and medium-sized enterprises and innovation strategies. During the meeting organized by Mannheim University and the "Institut für Mittelstandsforschung," CAERC representatives also gave presentations, sharing the local experience of integrating digital transformation into small and medium-sized enterprises in our country.
In addition, participants toured work environments based on advanced technologies such as the "Experience Lab" and "MAFINEX" and exchanged experiences on applying scientific research to business models. The event also featured discussions on policy plans for small and medium-sized enterprises and new strategies for implementing digital innovations.