İİTKM əməkdaşının məqaləsi “Scopus” bazasında indeksləşdirilən Çinin nüfuzlu elmi jurnalında çap olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin müdir müavini, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Əbdülrəhim Dadaşovun həmmüəllifi olduğu “Agricultural lands in Azerbaijan: Current usage situation, problems and solutions” (Azərbaycanın kənd təsərrüfatı torpaqları: mövcud istifadə vəziyyəti, problemlər və həll yolları) mövzusundakı məqalə Çin Xalq Respublikasının Çjecianq Kənd Təsərrüfatı və Meşəçilik Universitetinin nüfuzlu “Agricultural & Rural Studies” jurnalında çap olunub.
Azərbaycanın ərzaq təhlükəsizliyi və aqrar sahənin dayanıqlı inkişaf məqsədləri fonunda torpaq resurslarının səmərəli istifadəsi xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Məqalədə ölkənin kənd təsərrüfatı torpaqlarının real istifadə səviyyəsi ilə məhsuldarlıq potensialı arasındakı fərq araşdırılıb. Araşdırma nəticələri göstərib ki, Azərbaycanda torpaqların potensialının yalnız 65%-ə qədəri reallaşdırılır və əsas məhdudlaşdırıcı amillər kimi duzluluq, eroziya və suvarma çatışmazlığı ilə bağlı uyğunsuzluqlar önə çıxır. Araşdırma nəticələri torpaqların bərpası, suvarma infrastrukturunun modernləşdirilməsi və rəqəmsal kadastr sisteminə keçidin həm iqtisadi, həm də ekoloji baxımdan yüksək səmərə verdiyini təsdiqləyir. Eyni zamanda, tədqiqat zamanı ilk dəfə tətbiq olunan Torpaq Səmərəliliyi İndeksi (LEI) əsasında ölkə üzrə torpaq keyfiyyəti, su təminatı və institusional idarəetmə arasındakı qarşılıqlı təsiri ölçmək bu boşluğun elmi əsaslarını daha dəqiq şəkildə ortaya qoyur.
Qeyd edək ki, 2023-cü ildən nəşr olunan “Agricultural & Rural Studies” jurnalında dərc edilən məqalələr “Scopus” bazası tərəfindən indeksləşdirilir. Jurnalda çap olunan məqalənin digər həmmüəllifləri iqtisad elmləri doktoru, professor Akif Vəliyev, iqtisad üzrə fəlsəfə doktorları Vüsalə Babayeva və Gülnarə Cəfərova, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Xəyyam Cavadzadədir.

Article by representative of the CAERC published in a Agricultural & Rural Studies journal
The article titled “Agricultural lands in Azerbaijan: Current usage situation, problems and solutions”, co-authored by Abdulrahim Dadashov, Deputy Head of the Monitoring and evaluation division of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), has been published in the highly regarded Agricultural & Rural Studies journal of Zhejiang Agriculture and Forestry University of the People’s Republic of China. The journal is indexed in the Scopus database.
Against the background of Azerbaijan’s food security priorities and the sustainable development goals of the agrarian sector, the efficient use of land resources holds strategic importance. The article examines the gap between the actual utilisation level of the country’s agricultural lands and their productivity potential. The findings indicate that only about 65% of land potential is currently realized in Azerbaijan, with salinization, erosion, and irrigation deficiencies identified as the primary limiting factors.
The study confirms that land restoration, modernization of irrigation infrastructure, and the transition to a digital cadastre system generate significant economic and environmental benefits. Furthermore, by employing the Land Efficiency Index (LEI) for the first time, the research provides a more precise scientific assessment of the interplay among land quality, water availability, and institutional governance across the country.
It should be noted that since 2023, the Agricultural & Rural Studies journal has been indexed by Scopus. The other co-authors of the published article include Doctor of Economic Sciences, Professor Akif Valiyev; PhD in Economics Vusala Babayeva and Gulnara Jafarova; and PhD in Economics, Associate Professor Khayyam Javadzade.