İİTKM Dünya Bankı ilə monitorinq və qiymətləndirmə sahəsində əməkdaşlığını davam etdirəcək
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi Dünya Bankı ilə birlikdə “İdarəetmənin təkmilləşdirilməsində monitorinq və qiymətləndirmənin rolu” mövzusunda seminar keçirib. Seminar Azərbaycanda milli monitorinq və qiymətləndirmə potensialına həsr olunub.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Dünya Bankı komandasına Azərbaycanda monitorinq və qiymətləndirmə potensialının qurulması, Strateji Yol Xəritələrinin monitorinq və qiymətləndirmə üçün metodologiya və çərçivənin hazırlanmasında göstərdiyi ekspert dəstəyinə görə təşəkkür edib: ““Dövlət proqramlarının tərtibi, icrası, monitorinqi və qiymətləndirilməsi Qaydası” ortamüddətli xərclər çərçivəsi ilə vəhdət təşkil edir. Belə ki, qəbul olunan qaydalar dövlət maliyyəsinin idarə edilməsinin təkmilləşdirilməsi istiqamətində irəliyə atılmış daha bir addımdır və bununla da dövlət xərclərinin idarəedilməsində biz üç əsas məqsədə nail olacağıq. Bunlardan biri fiskal intizamın daha da artırılmasıdır. Fiskal intizam dövlətin makroiqtisadi stabillik və dayanıqlı iqtisadi artıma xidmət edən fiskal mövqeyə sahib olmasıdır. İkincisi, resursların dövlətin strateji hədəflərinə uyğun bölüşdürülməsi və ya strateji planlaşdırmadır. Burada əsas şərt dövlət xərclərinin ölkənin strateji sənədlərində müəyyən edilən hədəfi nəzərə almaqla iqtisadi, funksional və proqram təsnifatları üzrə rasional bölüşdürülməsidir. Üçüncü məqsədimiz isə dövlət xidmətlərinin səmərəliliyinin yüksəldilməsi istiqamətindədir. Bu hədəfin reallaşdırılması dövlətin büdcə vasitəsilə təqdim etdiyi xidmətlərin faydalılığının artırılmasıdır.”
Onlayn müzakirədə Dünya Bankının Avropa və Mərkəzi Asiya Regionu üzrə departamentinin dövlət sektoru üzrə baş mütəxəssisi xanım Kathrin Plangemann və Dünya Bankının dövlət sektoru üzrə aparıcı mütəxəssisi xanım Elena Georgieva-Andonovska iştirak ediblər.
Xanım Plangemann monitorinq və qiymətləndirmə hesabatlarının hazırlanması və nəşr edilməsi, eləcə də dövlət proqramlarının nəticələrə əsaslanan monitorinq və qiymətləndirmə metodologiyası əsasında dünyanın ən qabaqcıl sistemlərindən birinin qurulmasında İİTKM-in rolunu yüksək qiymətləndirib. O qısa müddət ərzində monitorinq və qiymətləndirmə sahəsində dünyanın aparıcı qurumları və şəbəkələri ilə İİTKM-in əməkdaşlığını və monitorinq.az portalı kimi yenilikçi rəqəmsal texnologiyanın tətbiq edilməsinin təqdirəlayiq hal olduğunu bildirib.
Elena Georgieva-Andonovska Dünya Bankının yeni təşəbbüsu olan “Govtech” və eləcə də “Rəqəmsal iqtisadiyyat strategiyası” barədə məlumat verib. O, monitorinq və qiymətləndirmənin təkcə maliyyə xərclərinə nəzarət etmək üçün deyil, həm də idarəetmənin səmərəliliyinin artırılmasında rolundan bəhs edib. Eləcə də e-idarəetmə və elektron xidmətlərin, bir pəncərə xidmətlərinin də monitorinq və qiymərləndirilməsinin aparılmasının proqresi ölçməyə imkan verdiyini qeyd edib.

The CAERC Will Continue Its Cooperation with the World Bank in Monitoring and Evaluation
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication together with the World Bank has conducted a seminar entitled “The Role of Monitoring and Evaluation in the Improvement of Management”. The seminar was dedicated to the potential of national monitoring and evaluation in Azerbaijan.
Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Vusal Gasimli expressed his gratitude to the World Bank team for their expert support in developing monitoring and evaluation capacity in Azerbaijan and preparing a methodology and framework for monitoring and evaluation of Strategic Road Maps. He said, “Rules for the Development, Implementation, Monitoring, and Evaluation of State Programs” are coherent with the medium-term expenditure framework. Thus, the adopted rules are another step forward in improving the management of public finances, which will let us achieve three main goals in the management of public spending. Fiscal discipline is the state's fiscal position that serves macroeconomic stability and sustainable economic growth. The second is the allocation of resources in compliance with the strategic goals of the state or strategic planning. Here, the main part is the rational distribution of public expenditures by economic, functional, and program classifications, taking into account the goal set in the country’s strategic documents. Our third goal is to increase the efficiency of public services. Its realization lies in increasing the efficiency of the services provided by the state through the budget funding”.
Senior Public Sector Specialist of the World Bank Department for Europe and Central Asia Ms. Kathrin Plangemann and World Bank Senior Public Sector Specialist Ms. Elena Georgieva-Andonovska joined the online discussion.
Ms. Plangemann highly evaluated the role of the CAERC in the preparation and publication of monitoring and evaluation reports, as well as in creating one of the world's most advanced systems built on the results-based monitoring and evaluation of government programs. She praised the cooperation of the CAERC with the world's leading institutions and networks on monitoring and evaluation in a short period and the introduction of such innovative digital technology as the monitoring.az portal.
Elena Georgieva-Andonovska spoke about Govtech - a new initiative of the World Bank, as well as the Digital Economy Strategy. She also talked about the role of monitoring and evaluation not only in controlling financial costs but also in improving management efficiency. At the same time, she noted that the monitoring and evaluation of e-government, e-services, and one-stop-shops let measure the progress