İİTKM-də “Vahid Elektron Hesabatlılıq Portalı”ndan istifadə qaydalarına dair təlimlər başa çatıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi tərəfindən Dövlət Proqramlarının monitorinq və qiymətləndirilməsinin mərkəzləşdirilmiş şəkildə həyata keçirilməsi məqsədilə yaradılan “Vahid Elektron Hesabatlılıq Portalı”ndan (portal.monitoring.gov.az) istifadə qaydalarına dair təlimlər başa çatıb.
Növbəti sessiyalar “Azərbaycan Respublikasının 2025–2028-ci illər üçün Süni İntellekt Strategiyası”, “Cəzaçəkmə müəssisələrində peşə təhsilinin keyfiyyətinin yüksəldilməsinə və mövcud infrastrukturun təkmilləşdirilməsinə dair 2025–2030-cu illər üçün Fəaliyyət Planı” və “Azərbaycan Respublikasında sosial xidmətin inkişafına dair 2023–2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı” çərçivəsində aidiyyəti qurumların nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilib. Təlimlərdə İqtisadiyyat Nazirliyi, Ədliyyə Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Görüş zamanı İİTKM-in İqtisadi təhlil şöbəsinin müdiri Elnur Ələkbərov, Dövlət proqramları şöbəsinin müdiri Lətif Zeynallı və Rəqəmsal Ticarət Qovşağının rəhbəri vəzifəsini icra edən Aygün Əhmədova portalın məqsədi və funksionallığı barədə ümumi məlumat verərək monitorinq və qiymətləndirmə prosesində rolundan danışıblar.
Daha sonra, İİTKM-in Sahəvi proqramların monitorinqi sektorunun müdiri Elşən Yusifli tərəfindən dövlət qurumlarının nümayəndələrinə portala məlumatların daxil edilməsi, hesabatlılığın formalaşdırılması, layihə monitorinqi və hesabatların hazırlanması üzrə funksionallıqlar, eləcə də portal daxilində qurulmuş “Layihə İdarəetmə Modulu”na dair məlumat verilib.
Təlimin sonunda İİTKM-in əməkdaşları aidiyyəti qurumların nümayəndələri tərəfindən qaldırılan sualları cavablandırıblar və iştirakçılar arasında qarşıdakı mərhələlər üzrə əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Qeyd edək ki, “Vahid Elektron Hesabatlılıq Portalı”ndan istifadə qaydalarına dair ümumilikdə 20 qurumun nümayəndəsi ilə ayrı-ayrı görüş keçirilib.

Trainings on the use of the “Unified Electronic Reporting Portal” have been completed at CAERC
The trainings on how to use the Unified Electronic Reporting Portal (portal.monitoring.gov.az), created by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication to carry out centralized monitoring and evaluation of State Programs, have been completed.
The next training sessions were held within the frameworks of the Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025-2028, the Action Plan for 2025-2030 on Improving the Quality of Vocational Education and Infrastructure in Penitentiary Institutions, and the State Program for the Development of Social Services in the Republic of Azerbaijan for 2023-2026, with the participation of representatives of relevant state bodies.
Representatives from the Ministry of Economy, Ministry of Justice, Ministry of Science and Education, Ministry of Labor and Social Protection of the Population, and the Ministry of Digital Development and Transport took part in the trainings.
During the meetings, Elnur Alakbarov, Head of the Economic Analysis division at CAERC, Latif Zeynalli, Head of the State Programs division, and Aygun Ahmadova, Acting Head of the Digital Trade Hub, provided general information about the purpose and functions of the portal and talked about its role in the monitoring and evaluation process.
Later, Elshan Yusifli, Head of the Sector for Monitoring Sectoral Programs at CAERC, presented information to the representatives of state institutions on entering data into the portal, creating reports, project monitoring, preparing reports, as well as the Project Management Module integrated into the portal.
At the end of the training, CAERC staff answered questions raised by the participants, and discussions were held on strengthening cooperation in the next stages.
It should be noted that separate meetings on the use of the Unified Electronic Reporting Portal were held with representatives of a total of 20 institutions.