İİTKM-də Türk Ağsaqqalları Birliyinin nümayəndələri ilə görüş keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) "Türk Ağsaqqalları arasında Əlaqələrin İnkişafı" İctimai Birliyinin (TAİB) sədri və üzvləri ilə görüş keçirilib.
Qonaqları qəbul edən İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı açılış nitqi ilə çıxış edib. O bildirib ki, Azərbaycanda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Türk dünyasına inteqrasiya ölkədə aparılan siyasətin əsas istiqamətlərindən biridir və Türk dünyası dövlətlərinin inteqrasiyası üçün bu gün daha əlverişli şərait yaradılıb. Dövlətlərarası iqtisadiyyat, mədəniyyət, təhsil, nəqliyyat və digər sahələr də daxil olmaqla əməkdaşlıq potensialı inkişaf etdirilir.
Daha sonra TAİB sədri Sudeyf İmamverdiyev rəhbərlik etdiyi təşkilat adından İİTKM-ə təşəkkürünü bildirib. S.İmamverdiyev əlavə edib ki, son bir neçə il ərzində türk dövlətləri arasında beynəlxalq əməkdaşlıqla bağlı xeyli irəliləyiş əldə olunub və onun rəhbərlik etdiyi təşkilat bu proseslərə töhfə vermək arzusundadır.
TAİB-in fəaliyyətinə dair video təqdimatın ardınca təşkilatın sədr müavini Eyvaz Hünbətov çıxış edib. İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Türk Dünyası Araşdırmalar Mərkəzinin rəhbəri vəzifəsini müvəqqəti icra edən Ayhan Satıcı türk dünyasına inteqrasiya ilə bağlı görülən işlərdən danışıb. Bundan başqa TAİB-in idarə heyətinin üzvü, Turan Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti Sabir Tağıyev, TAİB Qadınlar Şurasının sədri Güllü Yoloğlu, eləcə də TAİB Gənclər Təşkilatının sədri Sübhan Xıdırzadə çıxışlar ediblər.
Müzakirə zamanı Azərbaycanın “Türk Dünyası 2040 Vizyonu” mövzusunda keçirilən konfransa verdiyi töhfə və bu istiqamətdə aparılan işlərdən danışılıb. Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın göstərişi ilə Heydər Əliyev Fondunun Türkiyənin zəlzələ bölgəsinə humanitar yardımı Türk dünyasının çətinliklər qarşısında necə birləşməsinə bir nümunədir.
Yekunda qurumlar arasında gələcəkdə qarşılıqlı əlaqələrin qurulması, eləcə də birgə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.

A meeting was held with the representatives of the Union of Turkic Elders at CAERC
A meeting was held with the chairman and members of the "Development of Relations between Turkic Elders" Public Union (TAİB) at the Center for Analysis f Economic Reforms and Communication.
Vusal Gasimli, The executive director of CAERC, made an opening speech. He said that under the leadership of President Ilham Aliyev in Azerbaijan, integration into the Turkic world is one of the main directions of the policy of country, and today more favorable conditions have been created for the integration of the Turkic world states. The potential for cooperation, including interstate economy, culture, education, transport and other fields, is being developed.
Later, TAIB chairman Sudeif Imamverdiyev thanked CAERC on behalf of the organization he leads. S. Imamverdiyev added that during the last few years, significant progress has been made in international cooperation between the Turkish states, and the organization headed by him wishes to contribute to these processes.
Eyvaz Hunbatov, deputy chairman of the organization, gave a speech after the video presentation on the activities of TAIB. Ayhan Satyci, who is temporarily acting as the head of the Turkish World Research Center of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, spoke about the work done in connection with the integration into the Turkish world. In addition, TAIB board member, vice president of Turan Academy of Sciences Sabir Taghiyev, TAIB Women's Council Chairman Güllü Yoloğlu, as well as TAIB Youth Organization Chairman Subhan Khidırzade made speeches.
During the discussion, Azerbaijan's contribution to the conference held on the theme of "Turkish World 2040 Vision" and the work carried out in this direction were discussed. The Heydar Aliyev Foundation's humanitarian aid to the earthquake region of Turkey under the instructions of First Vice President Mehriban Aliyeva is an example of how the Turkic world unites in the face of difficulties.
In the end, the establishment of mutual relations between the institutions in the future, as well as the prospects of joint cooperation, were discussed.