İİTKM-də tranzit daşımalarının 2026-cı il üzrə indikativ planlaşması müzakirə olunub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) “Azərbaycan Respublikasının ərazisindən keçən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin tranzit potensialının artırılmasına və tranzit yükdaşımaların təşviqinə dair 2024−2026-cı illər üçün Fəaliyyət Planı”nın icrası üzrə 2026-cı ilə dair indikativ planlaşmanın aparılması və nəticə indikatorları üzrə hədəf göstəricilərinin müəyyənləşdirilməsi məqsədilə əsas icraçı qurumların nümayəndələri ilə görüş keçirilib.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müşaviri Təranə Salıfova Fəaliyyət Planının icrası istiqamətində 2026-cı il üzrə qarşıda duran vəzifələr, dövrün sonuna monitorinq və qiymətləndirmənin aparılması məqsədilə kəmiyyət və keyfiyyət göstəricilərinin müəyyən edilməsinə dair yanaşmaları diqqətə çatdırıb. Daha sonra, Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin sektor müdiri Arzu Süleymanov tərəfindən indikativ planlama cədvəli təqdim olunaraq, dövlət qurumlarının nümayəndələri ilə interaktiv müzakirələr aparılmışdır. Fəaliyyət Planının icra müddətinin 2026-cı ildə yekunlaşacağı diqqətə çatdırılaraq, icra prosesində institusional koordinasiya, nəticəyönümlü yanaşma və hesabatlılıq məsələləri üzrə ümumi mövqelər formalaşdırılıb.
Görüşdə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi, Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi, Azərbaycan Dəmir Yolları QSC və Bakı Hövsan Beynəlxalq Ticarət Dəniz Limanı ASC-nin nümayəndələri iştirak edib.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Azərbaycan Respublikasının ərazisindən keçən beynəlxalq nəqliyyat dəhlizlərinin tranzit potensialının artırılmasına və tranzit yükdaşımaların təşviqinə dair 2024−2026-cı illər üçün Fəaliyyət Planı” nın təsdiq edilməsinə dair 23 noyabr 2023-cü il tarixli Sərəncamına əsasən, Fəaliyyət Planının həyata keçirilməsi ilə bağlı tədbirlərin icrasının monitorinq və qiymətləndirilməsini İİTKM həyata keçirir.

Indicative planning for transit transportation for 2026 was discussed at CAERC
A meeting was held at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) with representatives of the main implementing institutions to carry out indicative planning for 2026 and to define target values for result indicators related to the implementation of the “Action Plan for 2024-2026 on Increasing the Transit Potential of International Transport Corridors Passing through the Territory of the Republic of Azerbaijan and Promoting Transit Freight Transportation.”
The Advisor to the Executive Director of CAERC, Tarana Salifova, spoke about the main tasks planned for 2026 within the implementation of the Action Plan. She also highlighted the approaches to defining quantitative and qualitative indicators for monitoring and evaluation at the end of the period. Afterwards, Arzu Suleymanov, Head of Sector of the Monitoring and Evaluation division, presented the indicative planning table and held interactive discussions with representatives of state institutions. It was noted that the implementation period of the Action Plan will end in 2026, and common positions were formed on institutional coordination, a results-oriented approach, and accountability during the implementation process.
Representatives of the Ministry of Digital Development and Transport, Ministry of Economy, Ministry of Agriculture, State Customs Committee, Food Safety Agency, Azerbaijan Railways CJSC, and Baku Hovsan International Trade Sea Port JSC took part in the meeting.
It should be noted that, according to the Order of the President of the Republic of Azerbaijan dated 23 November 2023 approving the “Action Plan for 2024-2026 on Increasing the Transit Potential of International Transport Corridors Passing through the Territory of the Republic of Azerbaijan and Promoting Transit Freight Transportation,” the monitoring and evaluation of the implementation of the Action Plan is carried out by CAERC.