İİTKM-də "Layihə idarəetməsi" modulu üzrə təlimlərə start verilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) təşkilatçılığı ilə Dövlət Proqramlarında nəzərdə tutulmuş layihələrin monitorinq və qiymətləndirilməsinin daha səmərəli və mərkəzləşdirilmiş şəkildə həyata keçirilməsi üçün yaradılmış modulun istifadə qaydalarına dair təlimlərə başlanılıb.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin Monitorinq və qiymətləndirmə şöbəsinin əməkdaşı Gültac Əhmədzadə-Tapdıqzadə iştirakçılara "Layihə idarəetməsi" modulunun funksionallığı, məlumatların modula daxil edilməsi və hesabatlılığın formalaşdırılması haqqında geniş məlumat verib.
Təlimlər həftə boyunca və ümumilikdə 50-dən çox dövlət qurumunu əhatə edəcək. Hər bir təlim praktiki təqdimat və interaktiv müzakirələrlə müşayiət olunacaq.
İlk təlim sessiyaları Azərbaycan Respublikasının Baş Prokurorluğu, Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Energetika Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Gənclər və İdman Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələrinin iştirakı ilə keçirilib.
Qeyd edək ki, "Layihə idarəetməsi" modulu Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin müvafiq tapşırıqları əsasında İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi və İnformasiya Texnologiyaları və Məlumat İdarəetmə Mərkəzi tərəfindən “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasının monitorinq və qiymətləndirmə Portalı”, “İşğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair Dövlət Proqramının icrasına nəzarət və hesabatlılıq Portalı” və “Naxçıvan Muxtar Respublikasının sosial-iqtisadi inkişafına dair 2023-2027-ci illər üçün Dövlət Proqramının icrasının monitorinqi və hesabatlılıq modulu” elektron portallarında hazırlanıb.

Training on the "Project Management" module has started at the CAERC
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) has organized a series of training sessions focused on the rules for utilizing a newly developed module aimed at improving the efficiency and centralization of monitoring and evaluation processes for projects outlined in State Programs.
Gultaj Ahmadzadeh-Tapdigzadeh, a representative of CAERC's Monitoring and Evaluation Division, provided comprehensive information to participants regarding the functionality of the "Project Management" module, the process of entering data into the system, and the generation of accountability reports.
These training sessions will engage over 50 state institutions throughout the week. Each session includes practical demonstrations and interactive discussions to ensure effective knowledge transfer and application.
The initial training sessions were attended by representatives from the Prosecutor General's Office of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Economy, the Ministry of Finance, the Ministry of Digital Development and Transport, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the Ministry of Energy, the Ministry of Ecology and Natural Resources, the Ministry of Youth and Sports, and the Ministry of Culture.
It is noteworthy that the "Project Management" module was developed jointly by CARE and the Center for Information Technologies and Information Management. This initiative was undertaken in accordance with instructions from the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan to support the electronic portals "Monitoring and Evaluation Portal of the Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026", "Control and Reporting Portal for the Implementation of the State Program on the Great Return to the Liberated Territories", and "Monitoring and Reporting Module for the Implementation of the State Program on the Socio-Economic Development of the Nakhchivan Autonomous Republic for 2023-2027".