İİTKM-də informasiya texnologiyaları şirkətlərinin rəhbərləri ilə görüş keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Azərbaycan İnnovasiyaların İxracı Konsorsiumuna (AZİNNEX) daxil olan şirkətlərin rəhbərləri ilə görüş keçirib. İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı dövlət idarəçiliyinin, iqtisadi və sosial proseslərin rəqəmsallaşdırılması, o cümlədən e-hökumət, e-ticarət, elektron kənd təsərrürfatı, e-bankçılıq, e-səhiyyə və e-təhsil sahəsində aparılan siyasətdən danışıb: “Dördüncü sənaye inqilabı şəraitində Azərbaycanın İT şirkətləri ölkədə iqtisadiyyatın rəqabət qabiliyyətinin artırılması, rəqəmsal transformasiya, ağıllı şəhər və ağıllı kənd layihələrinin inkişafında əhəmiyyətli imkanlara malikdir. Xüsusən də İT məhsullarının ixracı yeni əlavə dəyər və yüksək gəlirli iş yerləri deməkdir.”
Azərbaycanın ən böyük informasiya texnologiyaları şirkətlərinin (CyberNet, BestComp, B.EST Solutions, İDRAK, Ultra, SİNAM, RİSK, İnnovasiya Mərkəzi) nümayəndələri ölkədə rəqəmsal ekosistemin daha da təkmilləşdirilməsi istiqamətində təkliflərini səsləndiriblər. Dövlət-özəl dialoqu şəraitində təkliflərin Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyada müzakirəyə çıxarılması qərara alınıb.
Müzakirə zamanı İİTKM-in innovativ layihələri (DTH, Azexport, EnterpriseAzerbaijan) və AZİNNEX üzvləri arasında əməkdaşlıq perspektivləri də müzakirə edilib. “Made in Azerbaijan” brendinin dünya bazarına çıxarılmasını təmin edən Azexport portalı vasitəsilə İT xidmətlərin ixracının daha da artırılması, DTH-ın tərkib hissəsi olduğu Rəqəmsal Ticarət Konsorsiumunun AZİNNEX ilə əməkdaşlığı, İT layihələrin EnterpriseAzerbaijan portalının əməkdaşlıq etdiyi xarici kraudfandinq platformalarına çıxarılması imkanları da bu mövzular sırasında olub.

CAERC Hosted a Meeting with Heads of IT Companies
Executive Director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC) Vusal Gasimli held a meeting with heads of companies of the Azerbaijan Innovations Export Consortium (AZINNEX). Executive Director of the CAERC Vusal Gasimli spoke about the policy implemented in the sphere of digitalization of public administration, economic and social processes, including e-government, e-commerce, e-agriculture, e-banking, e-health, and e-education. He said, “In the context of the fourth industrial revolution, Azerbaijani IT companies have significant opportunities to increase the competitiveness of the economy in the country, digital transformation, the development of smart urban and smart rural projects. In particular, the export of IT products means new added value and high-income jobs”.
Representatives of the largest information technology companies in Azerbaijan (CyberNet, BestComp, B.EST Solutions, IDRAK, Ultra, SINAM, RISK, Innovation Center) made proposals to further improve the digital ecosystem in the country. In the context of public-private dialogue, it was decided to discuss the proposals in the Commission on Business Environment and International Rankings.
During the discussion, the participants also discussed CAERC innovative projects (DTH, Azexport, EnterpriseAzerbaijan) and cooperation prospects between AZINNEX members. Increasing the export of IT services through the Azexport portal, which promotes the "Made in Azerbaijan" brand to the world market, the cooperation of the Digital Trade Consortium (part of the DTH) with AZINNEX, and the possibility of placing IT projects at foreign crowdfunding platforms were among the topics of the discussions.