İİTKM-də Estoniyalı ekspertlərlə dövlət idarəetməsində kibertəhlükəsizliklə bağlı müzakirə aparılıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Estoniyanın kibertəhlükəsizlik üzrə nümayəndə heyəti ilə görüşüb. Müzakirədə Estoniyanın “CybExer Technologies” şirkətinin həmtəsisçisi Lauri Alman, “ByteLife Solutions” şirkətinin baş icraçı direktoru Yanek Gridin, “CybExer Academy/RiskSight”ın baş əməliyyat direktoru Markus Münzer və “B.EST Solutions” şirkətinin təsisçisi Yana Krimpe iştirak edib.
İİTKM-in icraçı direktoru Vüsal Qasımlı Mərkəzin fəaliyyəti və operatoru olduğu rəqəmsal layihələr barədə məlumat verib.
Görüş zamanı Azərbaycanda kibertəhlükəsizlik sahəsində məlumatlılığın artırılması, müxtəlif idrəetmə orqanlarında rəhbər şəxslərin bu sahədə savadlılığının daha da inkişaf etdirilməsi, dövlət idarəetməsində və dövlət strategiyalarının hazırlanmasında kibertəhlükəsizliyi nəzərə alan simulyatorlardan istifadə imkanlarından danışılıb. Eyni zamanda, "Kibergigiyena" platforması (https://kibergigiyena.az/), onun əhəmiyyəti, istifadəsi və idarə edilməsi kimi məsələlər barədə də məlumat verilib.

Discussion was held with Estonian experts on cyber security in public administration at CAERC
Vusal Gasimli, Executive director of the Center for Analysis and Communication of Economic Reforms, met with the delegation of Estonia on cyber security. Lauri Alman, co-founder of Estonian company "CybExer Technologies", CEO of "ByteLife Solutions" Yanek Gridin, chief operating officer of "CybExer Academy/RiskSight" Markus Münzer and founder of "B.EST Solutions" Yana Krimpe participated in the discussion.
Vusal Gasimli, Executive director of CAERC, informed about the activities of the Center and the digital projects of which it is the operator.
During the meeting, they talked about increasing awareness in the field of cyber security in Azerbaijan, further developing the literacy of managers in various administrative bodies in this field, and the possibilities of using simulators that take cyber security into account in public administration and the preparation of state strategies. At the same time, the "Kibergigiyena" platform (https://kibergigiyena.az/) and issues such as its importance, use and management were also reported.
In the meeting, the possibilities of mutual cooperation with CAERC in the field of cyber security were also evaluated.