İİTKM-də Beynəlxalq Valyuta Fondunun təlimi başa çatıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzində (İİTKM) Beynəlxalq Valyuta Fondunun (BVF) dövlət qurumlarının nümayəndələrinə keçdiyi təlim proqramı başa çatıb.
“Makroiqtisadi təhlil/Maliyyə proqramlaşdırması və siyasətləri” adlı təlim proqramını 10 dövlət qurumundan 25 nümayəndə uğurla tamamlayıb.
Bağlanış mərasimində çıxış edən BVF-nin Qafqaz, Mərkəzi Asiya və Monqolustan Regional Bacarıqların İnkişafı Mərkəzinin (CCAMTAC) direktoru Norbert Funke bildirib ki, bir həftə ərzində iştirakçılar həm nəzəri, həm praktiki biliklər əldə ediblər. Bu biliklər onların fəaliyyəti dövründə ardıcıl makroiqtisadi proqnozların işlənib hazırlanmasında, iqtisadi problemlərin diaqnostikasında, həll yollarının variantlarının araşdırılmasında və iqtisadi siyasətin formalaşdırılmasında əhəmiyyətli rol oynayacaq.
Norbert Funke ilə yanaşı, BVF-nin iqtisadçıları Nurdaulet Abilov və Aliyə Uskenbayeva tərəfindən ayrı-ayrı qruplar üzrə keçirilən təlim proqramında real sektorun təhlili, iqtisadiyyatda tələb və təklifin təhlili, inflyasiya, qiymət deflyatorları, tədiyyə balansı, fiskal və monetar sektorların təhlili, sektorlararası əlaqələr və proqnozlaşdırma metodları tədris olunub.
Təlimdə İqtisadiyyat Nazirliyi, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Dövlət Vergi Xidməti, Maliyyə Nazirliyi, Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi, Dövlət Statistika Komitəsi, Mərkəzi Bank, Dövlət Neft Şirkəti, Dövlət Neft Fondu, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin nümayəndələri iştirak ediblər. Bağlanış mərasimində iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunub. Sonda xatirə fotosu çəkilib.

The International Monetary Fund (IMF) training program for representatives of state institutions has concluded at the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC).
25 representatives from 10 state institutions successfully completed the training program titled "Macroeconomic Analysis/Financial Programming and Policies."
Speaking at the closing ceremony, Norbert Funke, Director of the IMF's Caucasus, Central Asia, and Mongolia Regional Center for Capacity Development (CCAMTAC), emphasized that the participants acquired both theoretical and practical knowledge during the week. This knowledge will be instrumental in developing consistent macroeconomic forecasts, diagnosing economic challenges, exploring solution options, and formulating economic policy.
In addition to Norbert Funke, IMF economists Nurdaulet Abilov and Aliya Uskenbayeva led sessions within the program, which was conducted in separate groups. The curriculum covered topics such as real sector analysis, supply and demand analysis, inflation, price deflators, balance of payments, fiscal and monetary sector analysis, intersectoral relations, and forecasting methods.
Representatives from the Ministry of Economy, the State Tax Service under the Ministry of Economy, the Ministry of Finance, the Ministry of Labor and Social Protection of the Population, the State Customs Committee, the State Statistics Committee, the Central Bank, the State Oil Company, the State Oil Fund, and Azerbaijan Investment Holding participated in the training. Certificates were awarded to the participants at the closing ceremony, followed by a commemorative photo.