Günay Quliyeva: “Azərbaycan Qlobal İnnovasiya İndeksində mövqeyini 2 pillə yaxşılaşdırıb”
Kornell Universitetinin (ABŞ), INSEAD Biznes məktəbinin (Fransa) və Ümumdünya Əqli Mülkiyyət Təşkilatının (ÜƏMT) birgə nəşri olan və bu il 132 ölkəni əhatə edən “Qlobal İnnovasiya İndeksi-2021” (Qİİ-2021) dərc edilib. İlk dəfə 2007-ci ildə nəşr olunan hesabat professor Sumitra Dutta tərəfindən yaradılıb. Qlobal İnnovasiya İndeksi (Qİİ) ölkələrin innovasiya qabiliyyətinə və müvəffəqiyyətinə görə illik reytinq sıralamasıdır. Qİİ hesabatı korporasiyalar və dövlət rəsmiləri tərəfindən ölkələri innovasiya səviyyələrinə görə müqayisə etmək üçün istifadə olunur.
Qİİ-2021 reytinqi innovasiya fəaliyyətinin potensialı, məhsuldarlığı və çərçivə şərtlərini əhatə edən 81 indikator əsasında tərtib olunub. Qİİ-nin dərc olunmasında əsas məqsəd innovasiya fəaliyyətinin stimullaşdırılması mexanizmlərinin qiymətləndirilməsi imkanlarının yaradılmasıdır.
Bu ilki hesabatda Azərbaycan ötən ilə (82-ci yer) nisbətən reytinqini yaxşılaşdıraraq 80-ci yerə qalxıb.
Ölkəmizin bu subindeks üzrə ən yaxşı nəticəsi “Daxili bazarın inkişafı” blokundan əldə edilib – 36-cı yer. Azərbaycan bu blokda “Kredit” istiqamətində 33-cü yeri tutur, həmin istiqamətə daxil olan “Kredit almağın asanlığı” göstəricisi üzrə bütün reytinq ölkələri arasında 1-ci yerdə, “Mikromaliyyələşdirmə kreditləri” göstəricisi üzrə isə 13-cü yerdə qərarlaşıb. “İnstitutlar” blokunun “Biznes-mühit” istiqaməti üzrə Azərbaycan 33-cü yerdə, “Biznesin başlanmasının asanlığı” göstəricisi üzrə isə 9-cu yerdədir.
“İnnovasiya nəticələri” subindeksi üzrə “Yaradıcı fəaliyyətin nəticələri” bloku üzrə Azərbaycan Gürcüstan (74), Belarusiya (93), Tacikistan (107), Qazaxıstan (110), Özbəkistan (113) və Qırğızıstanı (120) qabaqlayaraq, reytinqdə 67-cı yeri tutub. Bu subindeksdə əsasən əqli mülkiyyət obyektləri ilə müəyyənləşən “Qeyri-maddi aktivlər”in mühüm inteqral göstəricisi diqqəti cəlb edir. Bu göstərici üzrə Azərbaycan 2020-ci ildəki nəticəni (56-cı yer) 2 pillə yaxşılaşdıraraq 54-cü yeri tutub. Bu inteqral göstəricisində kifayət qədər yüksək yerləri əqli fəaliyyət göstəriciləri təşkil edib. Məsələn, sənaye nümunələri və ticarət markaları üzrə Azərbaycan reytinqdə 18-ci pillədən 11-ci pilləyə qalxıb.

Gunay Guliyeva, “Azerbaijan Has Improved Its Position in the Global Innovation Index Moving 2 Steps Up”
This year, the recently published Global Innovation Index-2021 (GII-2021) - a joint publication of Cornell University (USA), INSEAD Business School (France), and the World Intellectual Property Organization (WIPO), covers 132 countries. First published in 2007, the report was written by Professor Sumitra Dutta. The Global Innovation Index (GII) is an annual ranking of countries' innovation capability and success. The corporations and government officials apply to GII to compare countries by level of innovation.
The GII-2021 rating is based on 81 indicators that cover the potential, productivity, and framework conditions of innovation activity. The main purpose of GII publication is to create opportunities of assessing the mechanisms of stimulating innovation.
In the recent report, Azerbaijan improved its ranking compared to last year (82nd place) and moved up to 80th place.
Azerbaijan has the best result in - 36th place, in the Market Sophistication pillar. Within this pillar, Azerbaijan is 33rd in the Credit section with a first place among all rating countries in Ease of getting credit indicator and 13th in Microfinance gross loans. In the Institutions pillar, Azerbaijan is 33rd in Business Environment and 9th in Ease of Starting a Business. Within Innovation Output Sub-Index, for Creative Outputs indicator, ranking 67th, Azerbaijan is ahead of Georgia (74), Belarus (93), Tajikistan (107), Kazakhstan (110), Uzbekistan (113), and Kyrgyzstan (120). In this sub-index Intangible Assets, sub-pillar attracts attention. Azerbaijan has improved its position (56th place) in comparison with 2020 and holds 54th place. Mental activity indicators are quite high in this sub-pillar. For example, in industrial designs and trademarks, Azerbaijan has raised from 18th place to 11th.