Dekabrın 19-da Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən rəhbərliyi həyata keçirilən “Fiziki infrastruktur” İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilmişdir.
İclasda işçi qrupun üzvü olan dövlət qurumlarının və ictimai təşkilatların nümayəndələri iştirak etmişdir.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini, işçi qrupunun rəhbəri Cavid Qurbanovun sədrliyi ilə keçirilmiş iclasda qrupun fəaliyyəti ilə bağlı cari məsələlərin müzakirəsi aparılmışdır.
İclas zamanı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin, Azərbaycan Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyinin və Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanı nümayəndələri tərəfindən icraçısı olduqları tədbirlər üzrə 2025-ci ilin 11 ayı ərzində görülmüş işlərə dair hesabatlar təqdim edilmiş, aidiyyəti məsələlərin müzakirəsi aparılmışdır.
Daha sonra növbəti ildə görüləcək işlər və işçi qrupunun 2026-cı il üçün Fəaliyyət Planının layihəsi müzakirə edildi. Layihənin hazırlanmasında beynəlxalq reytinqlərdə Azərbaycanın mövqeyinin gücləndirilməsinə birbaşa təsir edən fəaliyyətlərin və indikatorların, eləcə də qanunvericilik və inzibatçılığın təkmilləşdirilməsi ilə bağlı tədbirlərin əks olunmasının vacibliyi qeyd edildi.
Aparılmış müzakirələrə uyğun olaraq qarşıda duran məsələlərin həlli istiqamətində müvafiq qərarlar alınmış, icra prosesinin sürətləndirilməsi və optimallaşdırılması ilə bağlı tövsiyələr verilmişdir.
Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın "Fiziki infrastruktur” üzrə işçi qrupuna rəhbərliyi Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi həyata keçirir.
İclasda İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) şöbə müdiri Aqil Əsədov iştirak edib.

The next meeting of the “Physical Infrastructure” Working Group was held
The next meeting of the “Physical Infrastructure” Working Group of the Commission on Business Environment and International Ratings, led by the Ministry of Digital Development and Transport, was held on 19 December.
Representatives of state institutions and public organizations that are members of the Working Group participated in the meeting.
Chaired by the Deputy Minister of Digital Development and Transport, Head of the Working Group, Mr. Javid Gurbanov, the meeting addressed current issues related to the group’s activities.
During the meeting, representatives of the Ministry of Digital Development and Transport, the State Agency of Azerbaijan Automobile Roads, and the Baku International Sea Trade Port presented reports on the activities implemented by them over the first 11 months of 2025, followed by discussions on the relevant issues.
Then, the planned activities for the coming year and the draft Action Plan of the Working Group for 2026 were discussed. It was emphasized that the draft should reflect activities and indicators that directly contribute to strengthening Azerbaijan’s position in international rankings, as well as measures aimed at improving legislation and administrative practices.
In accordance with the discussions, relevant decisions were made to address the issues at hand, and recommendations were made to accelerate and optimize the implementation process.
The Ministry of Digital Development and Transport leads the working group on "Physical Infrastructure" of the Commission on Business Environment and International Ratings.