EU4Digital təşəbbüsü ilə Azərbaycan şirkətləri üçün e-ticarət konsultasiya mərkəzi fəaliyyətə başlayıb
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu Azexport.az portalı və Rəqəmsal Ticarət Qovşağı (DTH) tərəfdaşlığı və EU4Digital təşəbbüsü ilə Azərbaycanda yerli şirkətlər üçün e-ticarət konsultasiya mərkəzi öz fəaliyyətinə başlayıb. Yerli şirkətlər üçün nəzərdə tutulan ilk təlim baş tutub.
Layihə çərçivəsində keçiriləcək təlimlərə qatılmaq üçün beş yerli şirkət müəyyən olunub. Təlimlərdə avropalı ekspertlər tərəfindən Amazon, Allegro, Ebay, Otto, ETSY, Bol.com, Zalando, Kaufland, Pigu.It kimi nəhəng e-ticarət platformalarının iş prinsiplərinin real nümunələrlə tədris olunması nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, layihənin başlıca məqsədi Avropa və Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri arasında elektron ticarət sahəsi üzrə təcrübə mübadiləsinin aparılmasıdır. Təlimlər 2023-cü ilin mart, aprel və may aylarını əhatə edir. Təlimlərin sonunda iştirakçılar beynəlxalq bazarlarda qeydiyyatdan keçmək, e-ticarət üçün düzgün məhsulları və onların marketinq strategiyasını seçmək, müştərilərə effektiv xidmət göstərmək, loqistika imkanlardan istifadə, hesabın və ya məhsulun bloklanma səbəblərini anlamaq, e-ticarətlə bağlı yaranan hüquqi, vergi, maddi-texniki və digər problemlərə həll yollarına dair bilik və bacarıq əldə edəcəklər.

On the initiative of EU4Digital, an e-commerce consulting center for Azerbaijani companies has been launched
The Azexport.az portal operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication and the Digital Trade Hub (DTH) partnership and the EU4Digital initiative launched an e-commerce consulting center for local companies in Azerbaijan. The first training intended for local companies has taken place.
Five local companies have been identified to participate in the trainings to be held within the framework of the project. In the trainings, the working principles of giant e-commerce platforms such as Amazon, Allegro, Ebay, Otto, ETSY, Bol.com, Zalando, Kaufland, Pigu.It are planned to be taught with real examples by European experts.
It should be noted that the main goal of the project is to exchange experience between European and Eastern Partnership countries in the field of electronic commerce. The exercises cover the months of March, April and May 2023. At the end of the training, the participants will be able to register in international markets, choose the right products for e-commerce and their marketing strategy, provide effective customer service, use logistics, understand the reasons for account or product blocking, legal, tax, logistical and technical issues related to e-commerce. they will acquire knowledge and skills to solve other problems.