“Enterprise Azerbaijan” Cənubi Koreyanın biotexnologiya şirkəti ilə əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə edib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin operatoru olduğu “Enterprise Azerbaijan” portalının nümayəndələri Cənubi Koreyanın innovativ biotexnologiya şirkəti “Jan153Biotech” ilə görüş keçirib.
Görüşdə “Enterprise Azerbaijan” portalının rəhbəri İsa Qasımov və layihə meneceri Aydan Hüseynzadə, “Jan153Biotech” şirkətinin təsisçisi Dr. Jincheol Kim və menecer Minwoo Joo iştirak ediblər.
Müzakirə zamanı İsa Qasımov “Enterprise Azerbaijan” platforması haqqında məlumat təqdim edib. Bildirilib ki, portal Azərbaycan innovasiya ekosisteminin əsas rəqəmsal platformalarından biri olaraq startapların, texnologiya şirkətlərinin və beynəlxalq innovasiya subyektlərinin ölkə ekosisteminə inteqrasiyasını dəstəkləyir. Həmçinin, startaplara mentorluq, akselerasiya, beynəlxalq proqramlarda iştirak, investorlara çıxış və qlobal innovasiya şəbəkələri ilə əlaqələndirmə imkanları yaradılır.
Eyni zamanda “Enterprise Azerbaijan”-ın dayanıqlı inkişaf, yaşıl texnologiyalar və innovasiya əsaslı həllərin təşviqi istiqamətində həyata keçirdiyi təşəbbüslər, xüsusilə “Startup School 3” layihəsi çərçivəsində həyata keçirilən “Yaşıl və Rəqəmsal İpək Yolu” beynəlxalq akselerasiya proqramı diqqətə çatdırılıb.
Müzakirələr zamanı “Jan153Biotech”-in ekoloji cəhətdən təhlükəsiz, bioloji əsaslı kənd təsərrüfatı məhsulları, xüsusilə biopestisitlər və bitki sağlamlığını dəstəkləyən innovativ həllər barədə ətraflı məlumat təqdim olunub. Şirkətin məhsullarının dayanıqlı kənd təsərrüfatının inkişafına, kimyəvi pestisidlərin istifadəsinin azaldılmasına və məhsuldarlığın artırılmasına verdiyi töhfələr diqqət mərkəzində olub.
Yekunda “Jan153Biotech” şirkətinin təklif etdiyi məhsulların təqdim edilməsi üçün müvafiq sahədə fəaliyyət gösətərən yerli şirkətlər ilə görüşülməsi tövsiyyə olunub.

Representatives of the “Enterprise Azerbaijan” portal, operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, held a meeting with the innovative South Korean biotechnology company “Jan153Biotech”.
The meeting was attended by Isa Gasimov, Head of the “Enterprise Azerbaijan” portal, and Project Manager Aydan Huseynzadeh, as well as Dr. Jincheol Kim, Founder of “Jan153Biotech”, and Manager Minwoo Joo.
During the meeting, Isa Gasimov presented detailed information about the “Enterprise Azerbaijan” platform, noting that the portal serves as one of the key digital platforms of Azerbaijan’s innovation ecosystem, supporting the integration of startups, technology companies, and international innovation stakeholders into the national ecosystem. The platform also provides startups with mentorship, acceleration opportunities, participation in international programs, access to investors, and connections to global innovation networks.
In addition, the initiatives implemented by “Enterprise Azerbaijan” to promote sustainable development, green technologies, and innovation-driven solutions were highlighted, particularly the international acceleration program “Green and Digital Silk Road” carried out within the framework of the “Startup School 3” project.
During the discussions, “Jan153Biotech” presented comprehensive information about its environmentally friendly, bio-based agricultural products, especially biopesticides and innovative solutions that support plant health. The company’s contributions to the development of sustainable agriculture, reduction of chemical pesticide use, and increased productivity were emphasized.
At the conclusion of the meeting, it was recommended to arrange meetings with relevant local companies operating in the sector for the presentation of the products offered by “Jan153Biotech”.