Ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə standartları üzrə alt-qrupunun növbəti iclası keçirilib
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın “Korporativ idarəetmə, investisiyalar və korporativ sosial məsuliyyət” işçi qrupunun “Ekoloji, sosial və korporativ idarəetmə (ESG) standartları” üzrə alt-qrupunun iclası keçirilib.
Komissiyanın və Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin (KOBİA) təşkilatçılığı ilə onlayn formatda təşkil olunmuş iclasda müvafiq dövlət qurumlarının və özəl sektorun nümayəndələri, ekspertlər iştirak ediblər.
Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Katibliyinin rəhbəri, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi siyasət vә sənaye mәsәlәlәri şöbәsinin sektor müdiri Vüsal Şıxәliyev və KOBİA-nın İdarə Heyəti sədrinin birinci müavini Samir Hümbətov 2025-ci ildə ESG üzrə altqrupun fəaliyyəti və görülmüş tədbirlər, qarşıdakı dövrdə hədəflər barədə fikir və təkliflərini bölüşüblər.
İclasda ESG prinsiplərinin tətbiqinin stimullaşdırılması və təşviq edilməsi üzrə 2025-ci il üçün Yol Xəritəsi üzrə görülmüş işlər və 2026-cı il üzrə tədbirlər müzakirə edilib, həmçinin ESG standartları üzrə qlobal meyllər, ESG prinsiplərinin tətbiqinin maliyyələşmə və kreditləşmə sistemi vasitəsilə stimullaşdırılmasına dair təqdimatlar keçirilib, Dövlət Neft Şirkəti ESG təcrübəsini bölüşüb.
İclasda İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin (İİTKM) operatoru olduğu "Enterprise Azerbaijan" portalının rəhbəri İsa Qasımov iştirak edib.

The meeting of the subgroup on environmental, social and corporate governance standards was held
A meeting of the "Environmental, Social and Corporate Governance (ESG) Standards" subgroup of the "Corporate Governance, Investments and Corporate Social Responsibility" working group of the Commission on Business Environment and International Ratings was held.
Representatives of relevant government agencies and the private sector, as well as experts, participated in the meeting, organized in an online format by the Commission and the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA).
Vusal Shikhaliyev, Head of the Secretariat of the Commission on Business Environment and International Ratings, Sector Head of the Department of Economic Policy and Industrial Issues of the Administration of the President of the Republic of Azerbaijan, and Samir Humbatov, First Deputy Chairman of the Board of Directors of the KOBİA, shared their views and suggestions on the activities of the ESG subgroup in 2025, the measures taken, and the goals for the coming period.
The meeting discussed the work done on the Roadmap for 2025 to stimulate and promote the application of ESG principles and measures for 2026, as well as presentations on global trends in ESG standards, stimulating the application of ESG principles through the financing and lending system, and the State Oil Company shared its ESG experience.
The meeting was attended by İsa Qasımov, Head of the Enterprise Azerbaijan portal, which is operated by the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC)