“Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
Biznes Mühiti və Beynəlxalq Reytinqlər üzrə Komissiyanın “Effektiv idarəetmə və makroiqtisadi göstəricilər” işçi qrupunun videokonfrans formatında növbəti iclası keçirilib.
İclasda Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının, Maliyyə Nazirliyinin, İqtisadiyyat Nazirliyinin, Dövlət Neft Fondunun, Dövlət Statistika Komitəsinin, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin, İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin məsul şəxsləri, eləcə də ictimai təşkilatların nümayəndələri iştirak edib.
İclasda işçi qrupunun 2025-ci il üzrə təsdiq edilmiş fəaliyyət planının icrası istiqamətində III rübdə görülmüş işlər barədə hesabatlar dinlənilib. Hesabatlar büdcə şəffaflığının təmin edilməsi, borc dayanıqlılığı, dövlət tənzimlənməsi yükü, monetar azadlıq, qlobal innovasiyalar indeksi, təbii resursların effektiv idarə edilməsi və s. kimi məsələləri əhatə edib. Müzakirə zamanı qeyd olundu ki, hesabat dövründə fəaliyyət planına uyğun olaraq görülmüş işlər barədə məlumatlar müvafiq qurumların rəsmi internet səhifələrində, eləcə də sosial şəbəkə platformalarında geniş işıqlandırılıb. İclasda eyni zamanda işçi qrupunun 2026-cı ilə fəaliyyət planının hazırlanması ilə bağlı ilkin fikir mübadiləsi aparılıb.
İşçi qrupunun rəhbəri, Mərkəzi Bankın Pul siyasəti departamentinin direktoru Azər Ələsgərov müzakirələrin yekununda 2025-ci ilə təsdiq edilmiş fəaliyyət planının icrası istiqamətində işlərin davam etdirilməli və 2026-cı ilə fəaliyyət planının cari ilin nəticələri nəzərə alınmaqla hazırlanmalı olduğunu bildirib.

A new meeting of the “Effective Governance and Macroeconomic Indicators” Working Group has been held
The “Effective Governance and Macroeconomic Indicators” Working Group of the Commission on Business Environment and International Rankings held its next meeting in an online (videoconference) format.
Representatives from the Central Bank of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Finance, the Ministry of Economy, the State Oil Fund, the State Statistics Committee, the Ministry of Ecology and Natural Resources, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), as well as representatives of public organizations took part in the meeting.
During the meeting, the reports on the work done in the third quarter within the implementation of the approved Action Plan for 2025 were presented. The reports covered issues such as ensuring budget transparency, debt sustainability, state regulation burden, monetary freedom, the Global Innovation Index, efficient management of natural resources, and others.
It was noted that information about the work carried out during the reporting period, in line with the Action Plan, has been widely shared on the official websites of the relevant institutions and on social media platforms.
The meeting also included an initial exchange of views regarding the preparation of the Working Group’s Action Plan for 2026.
At the end of the discussions, the head of the Working Group, Director of the Monetary Policy Department of the Central Bank, Azer Alasgarov, stated that the implementation of the 2025 Action Plan should continue, and the Action Plan for 2026 should be prepared by taking into account the results of the current year.