ƏƏSMN-də 2027–2030-cu illərə dair yeni Strategiya üzrə Tədbirlər Planının layihəsi təqdim edilib
“Azərbaycan Respublikasının 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın hazırlanması məqsədilə yaradılmış İnklüziv sosial inkişaf və sosial təminat üzrə Alt İşçi qrupun növbəti iclası keçirilib.
İşçi qrupun rəhbəri, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi naziri Anar Əliyev bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər”dən biri olan “Dinamik, inklüziv və sosial ədalətə əsaslanan cəmiyyət” Milli Prioriteti aparılan ardıcıl sosial islahatların əsas məramını təşkil edir.
O, sosial müdafiə sisteminin gücləndirilməsi istiqamətində əldə edilən irəliləyişləri, əməkhaqqı, pensiya və digər sosial ödənişlərdəki ciddi artımları diqqətə çatdırıb. Bildirilib ki, bu istiqamətdə islahatların davam etdirilməsi 2027–2030-cu illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası üçün də əsas hədəflərdən olacaq.
İclasda yeni Strategiya üzrə Tədbirlər Planının layihəsi təqdim olunub.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun müavini Ayaz Museyibov və İqtisadi təhlil şöbəsinin müdir müavini Elnur Ələkbərov layihə ilə bağlı müzakirələrdə iştirak ediblər.

The draft Action Plan for the new Strategy for 2027–2030 was presented
A meeting of the Sub-Working Group on Inclusive Social Development and Social Protection, established to prepare the “Socio-Economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2027–2030,” has been held.
The head of the working group, Minister of Labor and Social Protection of the Population Anar Aliyev, stated that one of the “National Priorities for Socio-Economic Development – Azerbaijan 2030,” approved by the Decree of President Ilham Aliyev, is the priority of “A dynamic, inclusive, and socially just society,” which reflects the main purpose of the ongoing consistent social reforms.
He highlighted the progress achieved in strengthening the social protection system, as well as the significant increases in wages, pensions, and other social payments. It was noted that continuing reforms in this direction will remain among the main goals of the Socio-Economic Development Strategy for 2027–2030.
During the meeting, the draft Action Plan for the new Strategy was presented.
Ayaz Museyibov, Deputy executive director of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, and Elnur Alakbarov, Deputy Head of the Economic analysis division, participated in discussions on the project.