Dr.Vüsal Qasımlı Xəzər Universitetində ictimai mühazirə oxuyub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) Xəzər Universitetində “Azərbaycanda iqtisadi islahatlar: Nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda ictimai mühazirə təşkil edib.
Tədbirin açılışını Xəzər Universitetinin dekanı Dr. Ceyhun Məmmədov edib. O bildirib ki, Azərbaycanda qeyri-neft sektorunun və ixracın şaxələnməsində, insan kapitalının inkişafında Strateji Yol Xəritələrinin rolu böyükdür. Onun sözlərinə görə, Xəzər Universitetində bu mövzuda mühazirənin təşkil olunması, ölkədə aparılan islahat prosesi barədə ətraflı məlumatların təqdim edilməsi, gənclərin maariflənməsi baxımdan əhəmiyyətlidir.
Xəzər Universitetinin rektoru Dr.Hassan Niknafs iştirakçıları salamlayaraq bildirib ki, Universitetin tələbələri beynəlxalq proqram və layihələrdə fəal iştirak edir. Bu səbəbdən də ölkədə aparılan islahatların onlara düzgün təqdim olunması Azərbaycanın müsbət imicinin formalaşmasına öz təsirini göstərir.
Xəzər Universitetinin tədris işləri üzrə prorektoru, professor Məhəmməd Nuriyev isə bildirib ki, təhsil ocaqlarında,auditoriyalarda aparılan nəzəri diskussiyalar, müəyyən proses çərçivəsində tədricən praktiki müstəviyə keçir. “Azərbaycanda Strateji Yol Xəritələrinin qəbul edilməsi, islahat prosesinə zamanında start verilməsi Azərbaycanın dünyada tüğyan edən böhran vəziyyətindən qismən sabit çıxmasına səbəb oldu. Ən əsası isə bu islahat prosesində mühüm yer biliyə və insan kapitalına yönəlib.”
Daha sonra İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı müəllim – professor, eləcə də tələbə heyətinə “Azərbaycanda iqtisadi islahatlar: Nailiyyətlər və perspektivlər” mövzusunda ictimai mühazirə təqdim edib. Vüsal Qasımlı qeyd edib ki, tədris ili başlayandan bəri Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 10-a yaxın universitetdə belə görüşlər keçirilib. Bu görüşlərin hər birində iştirakçıların marağının və müsbət rəyinin şahidi olub: “Dördüncü sənaye inqilabı şəraitində big data, əşyaların interneti, 3D printer, kvant hesablamaları, həmçinin bio, nano və koqnitiv texnoligiyalar mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Azərbaycan bu çağırışlara cavab vermək üçün Prezident İlham Əliyev qeyd etdiyi kimi insan kapitalını inkişaf etdirir, infrastrukturu yaxşlaşdırır və islahatları davam etdirir. Həm Dünya Bankı, həm də Beynəlxalq Valyuta Fondu Prezidentin rəhbərliyi ilə aparılan yeni nəsil islahatların müsbət nəticələr verdiyini qeyd edirlər. Bu il qeyri-neft sektorunda 2,5 faiz, qeyri-neft sənaye sahəsində 3 faizdən çox, aqrar sektorda isə 4 faizdən çox inkişafa nail olunub. Beləliklə 2017 –ci il sabitləşmə, 2018-ci il isə iqtisadi inkişaf ili kimi tarixə düşəcək.“
Qeyd edək ki, ictimai mühazirədə 200 dən artıq professor-müəllim və tələbə heyəti iştirak edib. Mühazirədən sonra universitetin müxtəlif kafedralardan ibarət professor müəllim heyəti aktiv olaraq, onları maraqlandıran suallar ünvanlayıblar.

The Economic Reforms Analysis and Communication Center (ERACC) organized a public lecture at Khazar University on the topic “Economic Reforms in Azerbaijan: Achievements and Prospects.”
The event was opened by the Dean of Khazar University, Dr. Jeyhun Mammadov. He noted that the Strategic Roadmaps play a significant role in diversifying the non-oil sector and exports, as well as in developing human capital in Azerbaijan. According to him, organizing such a lecture at Khazar University and providing detailed information about the reform process underway in the country is important for raising awareness among young people.
The Rector of Khazar University, Dr. Hassan Niknafs, welcomed the participants and stated that the university’s students actively participate in international programs and projects. Therefore, properly presenting the reforms carried out in the country contributes to shaping Azerbaijan’s positive image abroad.
The Vice-Rector for Academic Affairs, Professor Mahammad Nuriyev, emphasized that theoretical discussions held in educational institutions and classrooms gradually transition into practical implementation within a defined process. He noted that the adoption of the Strategic Roadmaps and the timely launch of reforms enabled Azerbaijan to emerge relatively stable from the global crisis. Most importantly, he stressed that knowledge and human capital occupy a central place in this reform process.
Subsequently, the Executive Director of the Economic Reforms Analysis and Communication Center, Dr. Vusal Gasimli, delivered a public lecture to faculty members and students on “Economic Reforms in Azerbaijan: Achievements and Prospects.” He mentioned that since the beginning of the academic year, similar meetings have been held at nearly ten universities operating in Azerbaijan. At each meeting, strong interest and positive feedback from participants were observed.
Dr. Gasimli highlighted that in the context of the Fourth Industrial Revolution, big data, the Internet of Things, 3D printing, quantum computing, as well as bio, nano, and cognitive technologies are of great importance. To respond to these challenges, Azerbaijan, as noted by President Ilham Aliyev, is developing human capital, improving infrastructure, and continuing reforms. He added that both the World Bank and the International Monetary Fund have acknowledged the positive results of the new generation of reforms carried out under the President’s leadership. This year, growth of 2.5 percent was achieved in the non-oil sector, more than 3 percent in non-oil industry, and over 4 percent in the agricultural sector. Thus, 2017 will go down in history as a year of stabilization, and 2018 as a year of economic development.
It should be noted that more than 200 professors, lecturers, and students attended the public lecture. After the lecture, faculty members from various departments actively addressed their questions to the speaker.