“COVID-19 pandemiyası dövründə startup hərəkatı: Çağırışlar və İmkanlar” mövzusunda onlayn konfrans keçirilib
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) Britaniya Şurası (British Council) ilə birlikdə “COVID-19 pandemiyası dövründə startup hərəkatı: Çağırışlar və İmkanlar” mövzusunda konfrans keçirib. Konfransda İİTKM-nin içracı direktoru Vüsal Qasımlı və Britaniya Şurasının ölkə üzrə direktoru Summer Xia açılış nitqi ilə çıxışlar ediblər.
Daha sonra, “New Castle Universiteti”nin professoru Matthew Gorton “COVID-19 pandemiyasının startup biznes modelinə təsiri”, “Unimetal and ProMetal Group” şirkətinin içracı directoru Rufat Azizov “COVID-19 böhran idarəçiliyində biznesin davamlılğının mərhələləri”, “Founder Institute”-un yerli direktoru Cəfər Nəcəfov “COVID-19 pandemiyası dövründə uğurlu startupa necə başlamalı”, “Creative Spark” Proqramı və “EnterpriseAzerbaijan” Portalının koordinatoru Oruc Dursunzadə isə “COVID-19 pandemiyası dövründə enterpriseazerbaijan.com portalının startapların inkişafında rolu” mövzularında təqdimatlar ediblər.
Pandemiya digər sahələrlə yanaşı startupları da yeni reallıqlarla qarşı-qarşıya qoyub. Tədbirin əsas məqsədi ölkədə fəaliyyət göstərən startupların pandemiya dövründə üzləşdikləri çağırışlara adekvat strategiyaların hazırlanmasına və pandemiyanın mümkün təsirlərinin azaldılmasına töhfə verməkdir. Bu isə öz növbəsində starupların post-pandemiya dövründə davamlı və dayanıqlı inkişafa nail olmaq deməkdir.

Online conference on “Startup Movement During the COVID-19 Pandemic: Challenges and Opportunities” held
The Center for Analysis of Economic Reforms and Communication (CAERC), together with the British Council, has held an online conference on the topic “Startup Movement During the COVID-19 Pandemic: Challenges and Opportunities.” The conference was opened with remarks by the Executive Director of CAERC, Vusal Gasimli, and the Country Director of the British Council, Summer Xia.
Following the opening speeches, Professor Matthew Gorton from Newcastle University delivered a presentation on “The impact of the COVID-19 pandemic on the startup business model.” Rufat Azizov, Executive Director of “Unimetal and ProMetal Group,” spoke on “Stages of business continuity in crisis management during COVID-19.” Cəfər Nəcəfov, Country Director of the “Founder Institute,” presented on “How to start a successful startup during the COVID-19 pandemic.” Oruc Dursunzadə, Coordinator of the “Creative Spark” program and the EnterpriseAzerbaijan portal, discussed “The role of the enterpriseazerbaijan.com portal in the development of startups during the COVID-19 pandemic.”
The pandemic has confronted startups, as well as other sectors, with new realities. The main objective of the event was to contribute to the development of appropriate strategies for startups operating in the country to address the challenges posed by the pandemic and to mitigate its potential impacts. This, in turn, is aimed at enabling startups to achieve sustainable and resilient growth in the post-pandemic period.