BVF və "Moody's" Azərbaycan iqtisadiyyatı üçün nikbin proqnozlar veriblər
BVF-nun ənənəvi “Qlobal İqtisadi Mənzərə” hesabatına əsasən Azərbaycanda iqtisadi artımın 2021-ci ildə 2,3 faiz, 2022-ci ildə isə 1,7 faiz olacağı proqnozlaşdırılır. Qurumun müvafiq proqnozlarına əsasən işsizlik səviyyəsi də növbəti iki ildə 6 faizdən aşağı olacaqdır.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin departament rəhbəri Ayaz Müseyibov qeyd edir ki, qurumun daha öncə 2020-ci ilin oktyabr ayında açıqladığı hesabata əsasən Azərbaycanın 2021-ci il üzrə iqtisadi artım göstəricisi 2 faiz civarında proqnozlaşdırılırdı.
Eyni zamanda qurum cari əməliyyatlar balansı üzrə proqnozları da pozitivə doğru yeniləmişdir. Belə ki, cari əməliyyatlar balansının defisitinin ÜDM-ə nisbəti 2021 və 2022-ci illərdə müvafiq olaraq 3,6 və 4,4 faiz olaraq proyeksiyalaşdırılırdısa, yeni hesabatda müvafiq defisit profisitlə əvəz olunmaqla 1,1 və 0,5 faiz ətrafında qiymətləndirilmişdi.
Departament rəhbəri Ayaz Müseyibov bildirir ki, hesabatın təhlili növbəti iki ildə ölkədə makroqitisadi canlanmanın qurum tərəfindən qeydə alınacağını göstərir. Onu da qeyd edək ki, qurumun 26 yanvar tarixli dünya iqtisadiyyatının gələcəyi ilə bağlı daha öncəki analoji hesabatında da Azərbaycanla bağlı pozitiv siqnalların olacağı bəlli idi.
Qlobal iqtisadiyyat üçün də iqtisadi artım proqnozları artırılmışdır və 2021-ci ildə 6 faiz, 2022-ci ildə isə 4,4 faiz artım gözlənilir. Qeyd edək ki, daha öncəki hesabatla müqayisədə bu göstəricilər, müvafiq olaraq, 0,8 və 0,2 faiz bəndi daha yüksəkdir.
Beləliklə, 2020-ci ilin dekabr ayından başlayaraq vaksinasiya proseslərinin güclənməsi ilə birgə pandemiyanın bitəcəyi ilə bağlı proqnozlar və ABŞ və Yaponiya kimi böyük iqtisadiyyatlarda ilin sonunda qəbul edilmiş iqtisadi dəstək siyasətləri qlobal iqtisadiyyatın canlanmasını sürətləndirib. Eyni zamanda Azərbaycan kimi inkişafda olan, gənc iqtisadiyyat ölkələrinin qəbul etdiyi fiskal və monetar antişok tədbirləri də müvafiq proqnozlarda müsbət məqamlar kimi inikasiya olunmaqdadır.
Azərbaycanın iqtisadi artımı və retinqləri ilə bağlı digər mühüm bir məqam da onunla bağlıdır ki, "Moody's" Beynəlxalq Reytinq Agentliyi də Azərbaycanın emitentin və üstün hüquqa malik təmin edilməmiş borc üzrə uzunmüddətli reytinqlərini "Ba2" səviyyəsində stabildən pozitivə doğru dəyişib. Pozitiv mənzərə daha çox idarəetmə və siyasət effektivliyinin artırılması ilə bağlıdır və bu ölkənin kredit profilini daha da yaxşılaşdıra bilər. Qurumun analitiklərinin mövqeyinə əsasən monetar və makro siyasət çərçivəsinin gücləndirilməsi bank və xarici sektorun şoklara qarşı dayanıqlılığını artırmağa, likvidlik və xarici sektorun risklərinin mitiqasiyasına xidmət edəcəkdir. Qeyd edək ki, Agentlik daha öncə də Cənub Qaz Dəhlizi QSC-nin reytinqini də pozitivə doğru dəyişmişdir.
Hər iki qurumun hesabatında Azərbaycanla bağlı növbəti illərdə iqtisadi artımın baş verməsi ilə bağlı proqnozların pozitivə doğr dəyişilməsi gələcək inkişaf üçün imkanların olduğunu da göstərir. Bu baxımdan, Milli Prioritetlər Sənədi çərçivəsində Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişaf yollarının yenidən dizayn edilməsi, işğaldan azad olunmuş torpaqların reinteqrasiyası ilə bağlı yeni investisiya və bərpa siyasəti, dövlət proqramlarının tərtibi və monitorinqi ilə bağlı qaydaların qəbulu, dövlət nəzarətinin təkmilləşdirilməsi və rəqəmsallaşdırılması ilə bağlı müvafiq tədbirlər, ümumilikdə isə strateji idarəetmə siyasəti çərçivəsində iqtisadi addımların realizasiyası bu göstəricilərin daha da yaxşılaşmasına xidmət edəcəkdir.

Optimistic Forecasts of the IMF and Moody's about the Economy of Azerbaijan
According to the International Monetary Fund's traditional World Economic Outlook, economic growth in Azerbaijan is projected at 2.3 percent in 2021 and 1.7 percent in 2022. The IMF also predicts that the unemployment rate will be below 6 percent in the next two years.
Head of the Department of the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication Ayaz Museyibov mentions that in a previous report of the IMF, published in October, the forecasts for 2021 demonstrated an economic growth rate of 2 percent
At the same time, the IMF updated its forecasts on the current account to positive. Thus, the current account deficit-to-GDP ratio in 2021 and 2022 was projected at 3.6 and 4.4 percent, respectively. At the same time, the new report estimates the corresponding deficit to be around 1.1 and 0.5 percent and to replace the surplus.
The Head of the Department Ayaz Museyibov said that the analysis of the report shows that the agency will record macroeconomic recovery in the country in the next two years. It should be noted that the previous report of the organization on the future of the world economy, published on January 26, also had positive signals about Azerbaijan.
The global economy has also been predicted to grow by 6 percent in 2021 and 4.4 percent in 2022. It should be noted that compared to the previous report, these figures are 0.8 and 0.2 percentage points higher, respectively.
Thus, forecasts predicting that the pandemic would end with the intensification of vaccination processes, which had started from December 2020, and economic support policies adopted at the end of the year in large economies such as the United States and Japan, have accelerated the recovery of the global economy. At the same time, fiscal and monetary anti-shock measures taken by such developing countries as Azerbaijan and young economies are indicated in the relevant forecasts as positive measures.
Another important point about the economic growth and rankings of Azerbaijan is related to the rates provided by Moody’s International Rating Agency. Moody’s has changed the outlook on Azerbaijan's rating to positive from stable and affirmed the long-term issuer and senior unsecured debt ratings at Ba2. The positive outlook reflects Moody's assessment that governance and in particular policy effectiveness is improving, which may raise the resilience of the government's credit profile. The analysts of the agency conclude that enhancements to the monetary and macro policy framework will serve to promote stability in the external and banking sectors in the face of shocks, liquidity, and mitigation of foreign sector risks. It should be mentioned that earlier the rating of Southern Gas Corridor CJSC (SGC) was changed to positive.
The fact that in their reports both institutions have changed their forecasts to positive regarding the economic growth in Azerbaijan in the coming years indicates the opportunities for future development. From the point, within the framework of the Document on National Priorities, re-design of ways to develop the economy of Azerbaijan, new investment and rehabilitation policy on the reintegration of liberated lands, adoption of rules on development and monitoring of state programs, relevant measures on improvement and digitization of state control, and, generally, the implementation of economic steps within strategic management policy will facilitate the improvement of mentioned indicators.